زیبا نیستم! چه کنم؟

اغلب ما يك نكته مهم را نمي دانيم؛ اينكه جذابيت فقط زيبايي نيست؛ بلكه مجموعه اي از ويژگي هاست

جذابيت، يعني زيبا بودن؟
سوال: آقاي دكتر من دختري ۲۳ ساله هستم كه احساس مي كنم در مقايسه با خواهر ۲۲ ساله ام و حتي خيلي از دختران دانشكده خودمان اصلا ديده نمي شوم و بعيد است اصلا مردي به خواستگاري من تمايلي نشان دهد! يكبار هم كه خواستگار داشتم، از چهره طرف خوشم نيامد و الان احساس مي كنم همان يك شانسم را هم از دست دادم و خدا مجازاتم كرده. درست فكر مي كنم؟
پاسخ: ازدواج مقوله اي است كه براي آن از يك طرف نبايد وسواسي شد و از طرفي نبايد بي محابا بود. من  قويا معتقدم ازدواج مقوله اي است كه هم جنبه هاي روحي رواني دارد و هم عاطفي و هم حقوقي. ازدواج يك رابطه نيست كه اگر خسته شديم و دلمان را زد بي-خيالش شويم. اما در اين مقوله جذابيت فيزيكي چرا مهم است؟ دليلش به راحتي قابل اثبات است. چون بالاترين ميزان طلاق در كشور ما به خاطر مسائل جنسي است (كنگره كشوري سلامت خانواده ۱۳۸۸) و خودبه خود بخشي از مشكلات جنسي، ناشي از عدم دقت در اين زمينه در مراحل انتخاب است. اما آيا جذابيت فيزيكي يعني زيبا بودن؟ خير ! كسي منكر اين نيست كه زيبايي خودبه خود آدم را خواستني تر و جذاب تر مي كند ولي نكته اين است كه جذابيت تركيبي است از جذابيت فيزيكي به علاوه جذابيت رفتاري كه من تيتر وار به شاخص هايي اشاره مي كنم كه در جذاب ترين مردان و زنان دنيا شناسايي شده و شما هم مي توانيد بخش هايي از آنها را در خودتان فراهم كنيد.
آراستگي ظاهر:

متناسب پوشيدن، هميشه اسپرت نبودن، هميشه لباس رسمي نپوشيدن، تنوع رنگي متناسب با فصل و رنگ پوست خود داشتن؛ يادمان باشد بهترين خواستگار ما ابتدا ما را مي بيند و حتي اگر مثل من نويسنده چهره اي معمولي داريد، با رعايت نكات زير مي توانيد تاثير برخورد اولتان را بهينه كنيد.
با ادب بودن: منظور وسواسي بودن در طرز صحبت و استفاده از كلمات قلمبه، سلمبه نيست؛ بلكه لازم است در رفتار با يك بزرگتر يا كوچكتر از خود، يا احترام به يك خانم، احترام به خانواده و اطرافيان كسي كه با ما ارتباط دارد، تبريك و پاسخ تبريك هاي روزهاي خاص، ادبيات نامه نگاري و ارسال اي ميل و خلاصه مبادي آداب بودن خودش را نشان بدهد. شايد خيلي از پسرها نتوانند حدس بزنند كه رفتار احترام آميز نسبت به يك خانم، چه تاثير عميقي بر او مي گذارد. وقتي نامزد خود را به يك رستوران دعوت مي كنيد و هنگام ورود به محل از او مي پرسيد كه كدام ميز را مي پسندد (حتي در حالتي كه خيلي هم فرقي ندارند)، حتما يك خانم متوجه اين احترام مي-شود. يا وقتي كه صندلي او را برايش عقب مي كشيد كه راحت تر بنشيند. (براي خانم سخت است صندلي اش را با يك دست عقب بكشد زيرا دست ديگرش كيفش را گرفته اما وقتي مردي اين توجه را نشان مي دهد، بيشتر خانم ها مي گويند چه مرد فهميده ای!) شايد بگوييد كه بابا شما هم دلتان خوشه ! اما من تاكيد دارم كه اين ظرافت ها و ريزه كاري ها كم كم رابطه را متحول مي كند و مرد و زن را به سمت رعايت حقوق بالاتر در ازدواج سوق مي دهد
مهارت هاي ارتباطي: خوب گوش كردن، به موقع حمايت كردن و تاييد دادن به كسي كه دوستش داريم باعث دلگرمي مي شود. بسياري از مردم هنوز نمي دانند پيامي كه مخاطب ما از ما مي گيرد، بسيار مهم تر از كلماتي كه به هم مي گوييم، به همين دليل است كه تاكيد مي كنند حرف هاي مهم را تلفني و پيامكي و اي ميلي به هم نزنيد چون احتمال سوء تفاهم زياد است.
آگاهي هاي جنبي:

اينكه شما تحصيل كرده باشيد، قاعدتا باعث مي شود بيشتر به حرف هاي شما توجه كنند و درباره شخصيت شما نوعي جديت و هدفمندي را حس كنند. اما با وجودي كه معلومات مختلف درباره تاريخ، فلسفه، موسيقي ها و فيلم هاي روز دنيا، رخدادهاي مهم كشور و دنيا باعث مي شوند شما وزين ديده شويد، مراقب باشيد در تله خودنمايي علمي و اظهار فضل نيفتيد. منظور، نمايش آگاهي نيست؛ بلكه خودآگاهي اي است كه با مطالعه، ديدن فيلم و شنيدن اخبار روز دنيا حاصل مي شود.
حس شوخ طبعي:

يكي از نه مهارت اصلي جذابيت افراد موفق در تجارت و روابط شخصي، حس شوخ طبعي است. اگر نمايشگاه كاريكاتوري بود با نامزدتان برويد و درباره آثار آن بينديشيد و نظر همديگر را جويا شويد. كتاب هاي سامپه و شل سيلوراستاين و بزرگمهر حسين پور به ويژه براي سن و سال هاي ۲۵ تا ۴۵ بسيار فهميدني و خنديدني است. لطيفه ها را تمرين كنيد، بدترين كار اين است كه جوكي را كه بايد با شور و حرارت تعريف كنيد، براي محبوبتان پيامك كنيد ! با هم برويد و بدهيد كاريكاتور دونفره تان را بكشند و اين تصوير را در پس زمينه تلفن هاي همراهتان بگذاريد.
بنابراين شما هم مي توانيد دختري بشويد با ظاهري آراسته و رفتاري خواستني. ضمن اينكه بهترين كار را كرده ايد كه به خواستگاري كه چهره اش را نمي پسنديد، جواب منفي داديد چون با ازدواج با او هميشه احساس شكست مي كرديد و اين احساس شما به او هم احساس يك مرد موفق را نمي داد. در ضمن خدا اهل مجازات هاي خرافي نيست و به بندگانش عقل داده است تا خطا نكنند. شما هم كه كار غيرعقلاني اي نكرده ايد.