سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

شغل خوب یا کارمند خوب؟

پرسش

تاریخ ثبت : 03 مهر 1395
3,087  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
دخترم.مجرد و 26 سالمه. لیسانسم.اولین بار که بطور جدی داشتن یک شغل رو تجربه کردم ترم، سوم دانشگاه بودم.. ترجیح میدادم بجای سیر کردن تو محیط دانشگاه توی جامعه بچرخم تا ببینم چه خبره و تجربه کنم.. خلاصه بعنوان منشی ،وارد شرکتی به اصطلاح معتبر تو شهر خودم شدم که خدماتش IT بود .رشته ی من هم مکانیکه. میتونم بگم فردی هستم که بدنبال تجربیات جدیدم و به یادگیری مطالب تازه خیلی علاقه دارم. طوریکه یک نواختی امور گوشه گیر و افسرده ام میکنه. خب مسلما برای فردی با این خصوصیات شغل منشی گری نمیتونه انتخاب خوبی باشه..از طرف دیگه ناهمخونی رشته دانشگاهی با کاری که انجام میدادم اذیتم میکرد. این موضوع به کنار.. اون مدتی که تو شرکته مذکور مشغول بودم یه تجربه ی خیلی خاصی برام بهمراه داشت.تابه اون موقع دنیا رو جور دیگه ای میدیم.فک میکردم که انجام کار گروهی تو شرکتها (مثه دوران مدرسه یا دانشگاه )و حمایت کارکنان از هم یه امر عادی و افراد میتونن رقابتهای سالمی برای بالا بردن جایگاهی که طالبش هستند داشته باشند. همه اینا تا قبل از ورودم به اون شرکت بود.. تو اون شرکت دیدم که یه عالمه مشکل تو کیفیت کارها وجود داره و هیشکی به روی خودش نمیاره..بجاش افراد میزنن تو سر و کله همدیگه تا روزشونو شب کنن. هر وقت هم که صاحب شرکت میومد همه منظم و مرتب سرجاشون مینشستن..اونجا بود که فهمیدم چرا به ما میگن کشور جهان سومی!! نمیدونم مشکلشون با کارشون یا حقوقشون یا مدیرشون چی بود که ترجیح میدادن گند بزنن تو احوال همدیگه ولی خیلی باهاشون جنگیدم تا حالم خراب نشه..خیلی جنگیدم و این جنگیدنا حالمو عوض کرده و امروز برام تبدیل شده به یه معضل .. معضلی که تا هرجا میبینم مشابه اون شرایط وجود داره سریع میزنم بیرون تا دوباره حالمو بد نکنه.. مشکل اصلیم اینه که نمیتونم هرجایی کار کنم.. 4 یا 5 شغل مختلف از مربی و مدیر مهد کودکی، خبرنگاری، نقاشی رو دیوارو امتحان کردم ولی نتونستم بیشتر از 4یا5 ماه دووم بیارم..شغل آخری که تجربه کردم مشاوره کانون تبلیغاتی بود که بهش علاقه داشتم و یکسال تو همین زمینه فعالیت داشتم .. بقول معروف سوارِ کار شده بودم ولی بعده یکسال مشکلاتی پیشومد که نتونستم تو محیط بمونم..(هم تو زمینه تبلیغات و هم تو زمینه تجارت الکترونیک فعالیت داشتیم.. در عرض سه ماه تونسته بودم توی کار پیشرفتی ایجاد کنم و از طرف کارفرمام 20 درصد از یه کار و یه مبلغی ناچیز از یه کار دیگه رو باهاش شریک شدم ولی این درصدها مبلغی نمیشد.. در عین حال که کار من روز به روز بیشتر هم میشد..وقتی یبار هم درآمدم به 700 تومن رسید رییسم بخش دوم درآمد زاییمو بدونه اینکه بدونم حذف کرد.. شاید پیش خودش فک کرده که زیادی داره بهم حقوق میده.) (وقتی از حق و حقوق کارمندیت دفاع میکنی میشی یه کارمند بد و برای اینکه بتونی جایی کار کنی باید تو سری خور باشی.من آدم توسری خور بودن نیستم).وقتی جو کاری سنگین میشه ترجیح میدم اونجارو ترک کنم چون هم خیالم راحت نیس و هم نمیذاره کارمو بدرستی انجام بدم..مشکل اصلیمم رفتار آدماس. اما در هرصورت آیندم برام مهمه اینکه شغلی داشته باشم و یه منبع کسب درآمد. ..این اوضاع داره منو میترسونه.. اینکه همیشه این شرایط برام باشه..میخوام برطرفش کنم ..نمیدونم مشکل منم یا اونایی که باهاشون کار میکنم! گاهی وقتا از دست خودم خسته میشم.. به نظر شما مشکل چیه؟ زیادی رو رفتار آدما زووم میکنم ؟ یا انتظارم ازشون زیاده؟! ممنون میشم راهنماییم کنین

مهمترین سوال :

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

فاطمه علی اکبری
فاطمه علی اکبری
14 فروردین 1397 ساعت 12:48

درود بر شما

محیط کار ما در واقع به نوعی مانند خانه ما می شود و کارکنان مجموعه نیز بی شباهت به اعضای خانواده نیستند. بنابراین طبیعی است که وجود تعارض بین اعضا، باعث ایجاد احساس ناخوشایند شود.

اما در نظر داشته باشید که ما مأمور به تربیت کسی نیستیم و نمی توان انتظار داشت تمام افراد رفتار مناسب داشته باشند. مسئله ای که در خصوص نوع ارتباطات در محیط کار نوشته اید فقط خاص یک یا چند محیط نیست و به نوعی در تمام محل کارها وجود دارد. در واقع به دلیل وجود افرادی که ممکن است مشکلاتی داشته و برای سیستمها نیز چنین مشکلاتی ایجاد کنند عملا نمی توان محیطی را یافت که خالی از این مسائل باشد.

شما می توانید کار درست و مناسب با شغلی که به شما محول شده را انجام دهید و از حساسیت در مورد سایر افراد بکاهید. وقتی انرژی شما عمدتا صرف کارتان شود کمتر مسائل حاشیه ای برای شما مهم خواهد بود. اما لازمست چک کنید که چه چیز این مشکلات در ارتباطات کاری حال شما را بد می کند؟ البته مقداری تاثیر گرفتن از سیستم وجود خواهد داشت اما نه در حدی که شما نوشته اید. آگاهی از اینکه چه دلیلی برای این حال شما وجود دارد می تواند کمک کند که کنترل بیشتری بر اوضاع داشته باشید.

در هر حال داشتن شغل، همانطور که خودتان نیز اشاره کرده اید منبع کسب درآمد خواهد بود و در آینده کاری شما تاثیر مثبت خواهد داشت. طبیعی است که شما در ازای آنچه که به دست می آورید (شغل، درآمد، سابقه کار و...) آیتمهایی را نیز از دست بدهید. مهم این است در ازای آنچه هزینه می کنید و انچه که به دست می آورید در مجموع رضایت خاطر شما تامین شود.

با احترام-علی اکبری

خانه توانگری طوبی

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه