سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

همسرم ترس از خیانت دارد و مدام راجع به این موضوع از من میپرسد

پرسش

تاریخ ثبت : 10 مهر 1395
2,332  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام ۲۷ساله هستم و پنج سال از ازدواجم میگذرد. همسر بسیار خوبی دارم و ایشان بسیار به من علاقه مندند. اما یک مسئله در زندگی ما هست که هر چندوقت یکبار بشکلی بروز میکند و تعادل زندگی مان را به هم میریزد: من پیش از ازدواج و در ۱۸تا ۲۲سالگی وارد رابطه ی غلط دوستی با پسری شدم که هیچ شباهتی به ایده ال ها و ارزشهای من نداشت اما نمیدانم چطور این رابطه شکل گرفت و چهار سال اما نه به طور مداوم ادامه یافت. دوستی ما در حد ملاقات در پارک و کافه بود اما در مواقعی بشدت وابستگی عاطفی داشتم.و در مواقعی نفرت. در نهایت هم فهمیدم که ما هیچ اشتراک فکری نداریم و رابطه را تمام کردیم. در ابتدای ازدواجم خواستم این موضوع را از همسرم پنهان کنم اما همسرم خودش از من سوال کرد و بعد از چند بار بالا پایین جواب دادن بالاخره حقیقت را به او گفتم. ضربه شدیدی خورد. بخصوص که درست در همان چهارسال قصد داشته به خاستگاری ام بیاید اما چون تحصیلات من بالاتر بوده ادامه تحصیل داده تا با شرایط بهتری پا پیش بگذارد. همسرم همیشه می گوید که اگر قبل از خاستگاری یا حداقل همان روزی که ازت پرسیدم گفته بودی اینقدر ضربه نمیخوردم. من خیلی از رابطه قبل از ازدواجم و رفتار بعد از آن با همسرم پشیمانم و در این چندسال خیلی گریه کردم و حسرت خوردم و شرمنده شده ام.بارها به او گفته ام که اگر میبینی که اعتمادت به من از بین رفته جدا شویم چون اینطور نمیشود ادامه داد. او پاسخ میدهد که من اینده برایم مهمتر از گذشته است. من نمیتوانم با زنی که روزی به من خیانت میکند زندگی کنم. نمیتوانم از او بچه دار شوم. باید بدانم که اینده ما به خیانت منجر نمیشود. مدام از این حرفها میزند. ترس از خیانت دارد. در صورتی که من واقعا در آن رابطه بچگی کردم و بدون هیچ فکری و بی خود و بی جهت چهارسال از عمرم را به معنای واقعی تلف کردم. اما انگار همسرم میترسد که من بازهم اشتباه کنم و به او خیانت کنم. گاهی ساعتها از این موضوعات میگوید و از من میخواهد که اگر روزی قرار است به او خیانت کنم همین حالا از او جدا شوم. من هم در جواب میگویم اولا که من به تو خیانت نخواهم کرد. ثانیا مگر زنی که به شوهرش خیانت میکند از قبل برنامه دارد؟ شاید در شرایطی قرار گرفته و مرتکب خیانت شده. پس چرا با این حرفها دلخوری و دلسردی ایجاد میکنی. خلاصه نمیدانم چگونه به او اطمینان بدهم که به او وفادارم. ضمن اینکه نمیخواهم بیشتر از این بابت اشتباه قبل ازدواجم سرزنش بشوم. اصلا آیا امیدی به ترمیم این بی اعتمادی و ترس هست؟ دلم نمیخواهد این حرفها روزی به گوش فرزندانم برسد. میخواهم پیش از بچه دار شدن مطمئن شوم همسرم چه حسی به من دارد. باور کنید تکرار کلمه خیانت باعث شده است گاهی کابوس ببینم. مثلا یکبار خواب دیدم مردی میخواهد بزور وارد خانه ام بشود. اینقدر که همسرم در این چندسال از این حرفها زده گاهی به خودم شک میکنم و میگویم نکند واقعا من آدم غیر قابل پیش بینی و خطرناکی باشم. لطفا راهنمایی ام کنید ممنون

مهمترین سوال :

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

فاطمه علی اکبری
فاطمه علی اکبری
19 آذر 1396 ساعت 13:06

سلام دوست گرامی

طرحواره ها چارچوبهای فکری هستند که در زمان کودکی اولیه در روان ما تشکیل می شوند و ایجاد کننده نوع رفتارها و طرز فکر و احساسات درونی ما و برخورد ما در موارد مختلف زندگی هستند.

در مورد رابطه قبل از ازدواج، بهتر این است که کلیات آن به اطلاع همسر اطلاع داده شود. ناراحتی همسرتان از اینکه این مسئله را در زمان خواستگاری به ایشان نگفته بودید قابل درک است. اما تعمیم آن به زندگی مشترک و به ویژگی های اخلاقی شما و نگرانی دائم بابت اینکه مورد خیانت همسر قرار بگیرد مسئله ای معمول نیست و می تواند به همان مسئله طرحواره های ایشان برگردد. یعنی اگر شما رابطه ای قبل از ازدواج نیز نداشتید، احتمال اینکه با چنین حساسیتی از سوی همسرتان مواجه شوید وجود داشت. 

طبیعی است که نبود اعتماد در زندگی زناشویی می تواند استرس زیادی را به هر دو طرف وارد کند. بنابراین در حال حاضر مراجعه حضوری به یک درمانگر خدمت شما و همسرتان توصیه می شود.


با احترام-علی اکبری

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه