سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

همسرم با دوستم رابطه دارد

پرسش

تاریخ ثبت : 13 شهریور 1397
1,000  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام. چند وقتی هست که همسرم خیلی گرفتار مشکلات اقتصادی شده و مدتی بود تو گوشیش خیلی وقت میگذروند و برای گوشی قفل گذاشته. رفتارش در این مدت با من بسیار تند و ناخوشایند بود و با وجود اینکه همدیگه رو دوست داشتیم و ده ساله ازدواج کردیم، خیلی راحت به من می گفت وسایلت رو جمع کن و برو، طلاق بگیر. من تصور می کردم بخاطر مشکلات اقتصادی اینطور شدند اما در نهایت با ترفندی تونستم وارد گوشیش بشم و متوجه شدم با همسر یکی از دوستانشون که اتقافا اون خانم از دوستان نزدیک من بود رابطه داره و حالا این رابطه تا کجا پیش رفته نمیدونم. در هر حال من به همسرم گفتم این جریان رو فهمیدم ، ایشون هم عذرخواهی کرد و خواهش کرد به اون خانم و همسرشون چیزی نگم و زندگیشون رو خراب نکنم. ولی همچنان رمز گوشیش رو بر نمیداره، به بهانه کار خیلی دیروقت میان و من نمیدونم باید از کجا خیالم راحت باشه ایشون با اون خانم یا زنهای دیگه در ارتباط نیستن. من دچار افسردگی شدم و نمیدونم تصمیم به جدایی بگیرم یا نه. احساس میکنم باید این رابطه تموم شه ولی قدرتش رو ندارم و تو شرایط دارم اذیت میشم و دچار وسواس و شک شدم و همسرم حاضر به دیدن مشاور ی

مهمترین سوال :

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

الهه دهقانیان
الهه دهقانیان
14 شهریور 1397 ساعت 23:41

باسلام واحترام

 توضیحاتتان راخواندم ، قابل درک است که زندگی کردن باشک وتردید بسیار آزاردهنده است، چرا که اعتماد به همسر ، احساس امنیت وآرامش راتقویت میکند واز مسائل زیربنایی زندگی مشترک است . بنابراین تا زمانیکه لغزش یا خیانتی در زندگی مشترک بوجود می آید فضایی از ناامنی ایجاد میگردد وتا زمانیکه این عدم اعتماد وجود داشته باشد سردی در رابطه عاطفی حکمفرماست.

در نامه تان به وجود علاقه بین خودتان وهمسرتان اشاره فرمودید ، به نظر میرسد باور شما به علاقه ورابطه تان، باعث شده که انتظار خیانت ولغزشی از همسرتان نداشته ایدوبه نظرتان برای داشتن یک رابطه امن وجود همین دوست داشتن کافی بوده است.این درحالیست که باوری اشتباه در زمینه خیانت وجود دارد که روابط فرازناشویی در ازدواج های ناموفق یا زوج های ناراضی رخ میدهددرصورتیکه اگر ما به مسائل ومشکلات رابطه مان دقت نکنیم،به سه اصل حاکم برای داشتن رابطه عمیق وموفق، یعنی( صمیمیت، هیجان وتعهد) سطحی بنگریم واز رابطه عاطفیمان به درستی مراقبت نکنیم ، حتی با وجود علاقه، احتمال لغزش یاخیانت وجود خواهد داشت.ضمن اینکه این اتفاق میتواند نشانگر این باشد که احتمالا رابطه تان برای مدت طولانی دچار مشکل بوده است و تشخیص داده نشده. 

بنابراین بهتر است در ابتدا ،علت وچرایی این اتفاق مشخص شود ، گرچه هیچ دلیلی نمیتواند توجیه کننده لغزش یا خیانت باشد ، اما اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم باید بپذیریم که در رابطه زمانیکه هر مشکلی چه کوچک و یا حتی خیانت رخ دهد دو طرف رابطه( یعنی هم زن وهم شوهر) در ایجاد این مشکل سهمی داشته اند. بنابراین تا زمانیکه علت این رابطه مشخص نشود زن ومرد این مسئله را از زاویه دید خودشان تحلیل میکنند واحتمال خود را محق بدانند بنابراین با هیجان منفی وعجولانه تصمیم گیری میکنند.

اما درخصوص سوال شما باید خدمتتان عرض کنم باتوجه به اینکه خیانت یا لغزش از جمله مواردیست که به دیوار اعتماد آسیب میزند وتعهد که یکی از اصول اساسی زندگی مشترک است را هدف قرارمیدهد،میتوان گفت بازسازی آن پروسه ای زمان بر است وعلاوه بر صبوری به شفافیت وصداقت درکلام ورفتار نیاز دارد.اما به نظر میرسد همسر شما در این زمینه فقط به یک عذرخواهی اکتفا کرده اند وزمینه را برای ایجاد اعتماد مجدد فراهم ننموده اند.با این حال لازم است شما درخصوص شک وتردیدهایتان بالغانه باهمسرتان صحبت کنید وبگویید که برای اعتماد مجدد نیاز به صداقت ایشان دارید وپاسخگویی ایشان به شما، به کاهش شک وتردید وسوءتفاهمات شما منجر میشودوزمینه ای برای اعتماد و بهبود رابطه بوجو‌د می آید.

در انتهای نامه تان اشاره کردید که ( احساس میکنم باید این رابطه تموم بشه اما قدرتش را ندارم)، این درحالیست که باور اشتباه و غالب در زمینه خیانت اینست که بسیاری از افراد احساس میکنند خیانت لزوما پایان یک رابطه است، درحالیکه باورها وشناخت های دوطرف رابطه است که مشخص میکند که به خیانت به منزله پایان رابطه نگاه کنندیا به آن به عنوان فرصتی برای اصلاح رابطه شان وشروع رابطه ای باعمق بیشتر وداشتن تجربه های خوشایند بنگرند.

امیدوارم بتوانید با مدنظر قراردادن نکات بالا وهمین طور با بهره گیری از درس غیرحضوری که خدمتتان معرفی میشود تصمیم درستی بگیرید.

باسپاس از اعتماد شما

الهه دهقانیان

خانه توانگری طوبی


معرفی کتاب
پیوند زخم خورده

معرفی درس
پیشگیری و بهبود رابطه پس از لغزش و خیانت
ادبیات محترمانه و بدون قضاوت : 30
کارآمدی پاسخ : 7
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه