سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

خانوادم دائما میگن خودت مقصری که خواستگارت رفت!

پرسش

تاریخ ثبت : 25 مهر 1395
5,145  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام.۲۴سالمه.فوق مهندسی توی یه دانشگاه عالی میخونم.چهرم هم خوبه و وضع مالی و خانوادگی خوبی داریم.مشکل من اینه که خواستگارهایی که میان و من ازشون خوشم میاد دیگه برنمیگردن!ولی هرکس که من راضی نیستم اون خیلی پیگیرمیشه.چراواقعا اینطوریه؟؟؟خانوادمم هم خیلی بهم سرکوفت میزنن.میگن تو خشک و جدی هستی.خیلی تلاش کردم که بهتر بشم و واقعا هم بهتر شدم تااین حد که ازهمون جلسه اول حتی گاهی شوخی هم میکنم.خیلی روم نمیشه بخندم ولی نسبت به قبلم بهترشدم.یعنی واقعا ممکنه به این دلیل باشه؟اگه اینطوریه پس چرا بقیشون اینقدر پیگیرمیشن؟؟خانوادم خیلی آزارم میدن و این مورد آخر که رفت و دیگه نیومد گف دختر شما گفته من درونگرام.درحالی که من گفته بودم بینابین هستم.سراین جریان خیلی مورد سرزنش خانواده قرار گرفتم.اعتمادبه نفسم از بین رفته.دائم توی خواستگارام دنبال عیبای خودم میگرم وهرشب خودم روواکاوی میکنم و ازخودم میپرسم که چرا رفتن مگه من چی کارکرده بودم یا چی گفته بودم؟سریه مورد دیگه من هرچی میگفت توی جلسه اول قبول میکردم لعد که پیداش نشد خانوادم گفتن تو مقصری چون همه حرفاش رو قبول کردی دوربرش داشته!یاسرهمین مورد آخر بازم گفتن تو مقصری چون سفره دلت رو پیشش باز کردی!من واقعا الان نمیدونم من مقصرم؟؟؟مگه اینطور نیس که اگه پسری واقعا از دختری خوشش بیاد به این مسائل جزیی توجه نمبکنه؟این درسته که سرهرمساله ای من سرزنش بشم؟چه جوابی به خانوادم بدم که قانع بشن؟؟

مهمترین سوال :

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

فاطمه علی اکبری
فاطمه علی اکبری
03 مرداد 1396 ساعت 13:22

سلام دوست گرامی

انتظار می رود وقتی خانواده ای به خواستگاری دخترخانمی می روند و بنا به هر دلیلی ادامه دادن را صلاح نمی بینند به صورت مقتضی آن را به خانواده دخترخانم اطلاع دهند ولی در برخی موارد چنین رفتار بالغانه ای از سوی خواستگاران وجود نداشته و خانواده دخترخانم با ابهام مواجه می شوند. توجه بفرمایید که شما تنها فردى نيستيد كه با اين مساله مواجه هستيد؛ لذا آن را به عنوان يك مساله ببينيد نه يك معضل و مشكل لاينحل.

  • بهتر است مواردی مثل من درونگرا هستم و.. در جلسات نخست مطرح نشود مگر اینکه مطمئن شوید طرف مقابل اطلاع مکفی دارد و درونگرایی را معادل سردی رفتار و افسردگی نمی داند. که البته داشتن اطلاع طرف مقابل باعث می شود در همان برخوردهای نخست متوجه این ویژکی بشود بدون اینکه در مورد آن موضع گیری منفی کند.
  • در جلسات اول یا دوم در مورد مسائل کلی، تناسبها، ویژگی ها و فرهنگ خانوادگی، اخلاق فردی به طور کلی بدون پرداختن به جزئیات غیرضروری؛ بهتر است صحبت شود.
  • بازکردن سفره دل پیش خواستگار به چه معناست؟ جمله شما در این مورد مبهم است. اما دلیلی ندارد از مسائل خصوصی در خواستگاری صحبت شود. احتمال عدم از سرگیری ازدواج را در نظر بگیرید.
  • با توجه به اینکه عرف جامعه ما در مورد ازدواج دختران، بسیار نامهربانتر از پسران است برخی حساسیت های خانواده شما می تواند به دلیل نگرانی آنها برای شما باشد. شرایط و استرسهای والدین خود را نیز در نظر داشته و از آنها دلگیر نباشید.
  • حفظ ارزشهای خانوادگی و رعایت عرف اجتماع هیچ تناقضی با آراستگی و ارتباط مناسب ندارد. یک مرد باید مطمئن باشد که در کنار شما به پیشرفت و آرامش و لذت خواهد رسید.
  • ازدواج همه زندگي نيست ، بلكه تنها يك بعد از ابعاد زندگي است . پس تا زماني كه شرايط ازدواج برايتان فراهم نشده، از فرصت استفاده كنيد و در ساير ابعاد مثل تحصيل در مقاطع بالاتر و ... بكوشيد.


از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری-خانه توانگری

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه