سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

درد و دل یا خیانت

پرسش

تاریخ ثبت : 26 مهر 1395
2,367  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
> سلام.روز بخیر.من و همسرم 8 ساله که با هم هستیم.زندگیمون عاشقانه شروع شد هنوزم هر کسی مارو میبینه اینو از روابطمون میفهمه.کل فامیل من و همسرمو به عنوان زوج عاشق میشناسن.سه سال پیش اتفاقی تو زندگی یکی از نزدیکان افتاد که متاسفانه روابط خانواده همسرم با ما رو خراب کرد.به طوری که همسرم رو خیلی قبول ندارن ولی تو ظاهر خودشونو حفظ میکنن.این اتفاق باعث شد که همسرم از خانوادش کمی دور بشه و منم گاهی به خاطر برخوردای خانوادش باهاش درد و دل میکردم و میگفتم که ناراحتم کردن.تا اینکه حدود دوماه پیش فهمیدم همسرم با یکی از دوستانمون که یه دختر مجرد هم هست درباره این مسایل صحبت میکرده و ازش کمک میگرفته.این دختر خانوم دوست خود من هم بود.دوسال پیش به رابطشون شک کرده بودم و تذکر داده بودم ولی گفتن چیزی نبوده و منم تقریبا بیخیال شدم.اما دو ماه پیش پیامهای اون دخترو تو گوشی همسرم دیدم و نابود شدم.همسرم قسم خورد که فقط درد و دل کرده و چیزایی که به من نمیتونسته بگه رو به اون میگفته.بعدشم گفت بهش گفته که دیگه با هم تماسی نداشته باشن.قسم خورد که گذاشته کنار و منو خیلی دوست داره. اما راستش من اعتمادی دیگه ندارم و هرروز فکرای مختلف میاد تو سرم.دایم فکر میکنم با یکی در تماسه و من بی خبرم.خیلی خورد شدم.تنها که باشم گریه میکنم و غمگینم اما برای اینکه دوباره نره سراغ کسی، جلوش به روی خودم نمیارم.فکر میکنم دیگه فایده ای نداره این زندگی و این بی اعتمادی.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید و بهم بگید چیکار باید بکنم.

مهمترین سوال :

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

فاطمه علی اکبری
فاطمه علی اکبری
16 آبان 1395 ساعت 23:24

سلام دوست گرامی

توضیحات شما را خواندم. قابل درک است که وقتی با چنین شرایطی در زندگی تان مواجه می شوید عزت نفستان آسیب بخورد.

آزردگی واکنشی طبیعی در برابر هر شخصی است که موجب ناراحتی ما می شود. در واقع دفاعی هیجانی است که این گزاره های تردیدآمیز را در ذهن فرد ایجاد می کند که از شخصی که به تو آسیب زده اجتناب کن، زیرا ممکن است او در آینده دوباره به تو آسیب بزند.

توجه بفرمایید:

  • هر آدمی ممکن است دچار لغزش یا خیانت شود. چنین پیشامدی گاهی اوقات دلایلی ساده می تواند داشته باشد. همچنین خطا و لغزش را وقتی تعریف می‌ کنیم که فرد از چهارچوب و خط کشی ما گذشته باشد.
  • گاهی اوقات نوع رفتار یکی از زوجین سبب می شود که بستر لازم برای خیانت یا لغزش فراهم شود. بهتر است روابط خود در مدت اخیر را بازبینی کرده و سهم خود را ببینید. اینکه بدانید رفتار شما بر نوع رفتار همسرتان تاثیرگذار است می تواند به شما و ایشان کمک کند که مسئله، دوباره تکرار نشود.
  • از بین بردن اعتماد همسر می تواند شکل رابطه زن و شوهر را تا مدتی تحت تاثیر خود قرار دهد. طبیعی است که مدتی طول بکشد تا رابطه به حالت اولیه خود برگردد و اعتماد حاصل شود.
  • فکر نکنید‌‌ همان صمیمیت اولیه باید به سرعت به رابطه‌ تان برگردد و گمان نکنید سلامت فکرتان را باید ظرف چند روز به دست بیاورید. هم شما و هم ارتباط‌ تان به زمانی برای ترمیم شدن احتیاج دارید.
  • بعضی رفتار‌ها هستند که چون فقط یک واکنش در شرایط خاص‌ اند، نمی‌شود به آنها خیانت گفت.
  • گفتگوی بالغانه با همسرتان می تواند به شما کمک کننده باشد. به صحبتهای ایشان هم گوش دهید شاید آنچه در این مدت اتفاق افتاد از نظر ایشان مسئله خاصی محسوب نمیشده است و ایشان با نیت خیانت به همسر چنین رفتاری نکرده است.
  • اگر این اتفاق تنها یک بار در زندگی شما پیش آمده و هیچ سابقه‌ای در گذشته شما ندارد، احتمال این‌که بتوانید زندگی‌ تان را ترمیم کنید و بعد از مدتی تلاش به شرایط عادی برگردید، کم نیست. 
  • اینکه شما پس از این ماجرا دچار احساسات ناخوشایندی شده اید غیرطبیعی نیست. ترس، خشم، انتقام، شک، بی‌ اعتمادی، احساس شکست، بی میلی به ادامه زندگی مشترک و... از مواردی هستند که ممکن است به سمت شما هجوم بیاورند. به ‌خود زمان دهید که از پس این احساسات بر بیایید و تصمیم درست را بگیرید. بهتر این است که زندگی مشترک ‌تان را با این احساسات مورد قضاوت قرار ندهید و پیش از آن‌ که از پس این تناقضات بر بیایید در مورد ماندن یا رفتن تصمیم نگیرید.
  • مراجعه حضوری به یک زوج درمانگر می تواند به شما کمک کننده باشد تا ضمن بازگو کردن مسائل مربوط به این جریان، بتوانید به بازسازی ارتباط خود بپردازید.

 

از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری- کارشناس ارشد روانشناسی- خانه توانگری

 

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه