پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

مقابله با حس افسوس و غبطه خوردن

پرسش

تاریخ ثبت : 14 آذر 1397
128  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
4 سال قبل توی یه شرکت بزرگ کار پیدا کردم و راضی بودم تا اینکه کم کم اذیت و آزار مدیر مستقیمم شرو شد، توهین تحقیر و همزمان استخدام نیروهای جدید و به رخ کشیدن اونا درحالیکه توانایی من بیشتر و بهتر از اونها بود و گاها خود این مدیر متذکر میشد اما جلوی خودم فقط تحقیرم می کرد و کارم رو محدود به انجام تز دکتری خودش کرده بود و وقتی تزش تموم شد و تحویل دادم رفتارهای بد و گیردادن های الکیش بیشتر شد تا کار بجایی رسید که گفت تو اخراجی، توی 3 سالی که باهاش کار کردم بارها به مدیرعامل گفتم من رو منتقل کنه یه بخش دیگه و اون قبول نمی کرد و میگفت تو کارمند خوبی باشی توی همون بخش میتونی بمونی و تو گزینه جایگزین مدیرت هستی -این هدف من بود-ازطرف دیگه مدیر مستقیم تنها آقایی رو که بعد از اومدن من استخدام کرده بود مدام بزرگ جلوه میداد و میگفت این مرده و تو باید زیر دست این باشی و خودت رو پایینتر نشون بدی بهش که به غرورش برنخوره و حتی کارهای منو به اسم اون اقا به مدیرعامل میداد. اون آقا هم متاسفانه بخاطر حس رقابتش مدام دشمنی می کرد و توی گیر و دار بحث من و مدیر آتیش بیار معرکه بود و خودشیرین کن برای مدیر و مدیرعاملی که منو خیلی قبول داشت
گذشت و من اخراج شدم و بعد از یک هفته بهم گفتن برگرد سرکارت ولی یه واحد دیگه و یه جای دیگه،مدیرمستقیمم اخراج شد و اون آقای همکار شد مدیر اون قسمت که من بودم
یکسال گذشت، چند روز قبل اون همکارمدیرشده اومد واحدما یه نمایش قدرت داد و رفت . شرایط کاری من از نظر حقوق و مزایا سطح پایینتری نسبت به سمت قبلیم داره و از روزی که اون همکار و حقوق و مزایاش رو دیدم بشدت بهم ریختم و همش حس می کنم چقد ناتوانم و حرص و افسوس میخورم-دوره کارپمن رو گوش دادم ولی آروم نشدم-چیکارکنم؟

مهمترین سوال :

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

صوناچايچي
صوناچايچي
05 دی 1397 ساعت 03:38

سلام ، سپاس از اعتمادتان .

از نوشته تان سردرگمي و غم برداشت ميشود و ازينكه در شرايط سختي هستيدمتاسفم  . رشدوشكوفايي هر فرد پس از خانواده در محيطهاي آموزشي اي و محيطهاي كاري شكل ميگيرد و رفتار و نوع برخورد در محيط كاري جلوه اي از شخصيت افراداست . گاهي افراد در شغل شان به مقامي مي رسند كه هنوز از لحاظ شخصي آمادگي آن را ندارند ! اين عدم توازن بين ظرفيتِ وجودی شخصيت و جايگاهي كه به آن رسيده اند ، باعثِ رفتارهايي دور از انتظار و گاه تحقيركننده و آسيب زننده به اطرافيان به خصوص به كساني ميشود كه در جايگاه پايينتري از آن ها قرار دارند . اما آنچه در اين ميان اهميت دارد نحوه برخورد ما با اين رفتارهاست .ازنوشته تان اينطور به نظر ميرسد كه شما در تعيينِ حدود و مرزهاي حرفه اي شغل خود تاحدودي موفق نبوده ايد، اينطور كه اشاره كرده ايد معمولا فعاليتهايتان اينگونه بوده كه مسئوليتهايي بيشتر از وظايف تان قبول كرده ايد! احتمالا با انجام اين كارها خودتان را بابت پذيرفتن اين وظايف و مخالفت نكردن ، سرزنش كرده و باعث شكل گرفتن خشمي در خود شده ايد. ناتواني درمخالفت نكردن تان مي تواند دلايل متعددي داشته باشد ، شايد(همانطور كه خودتان هم به مثلث كارپمن اشاره كرده ايد)بصورت ناخودآگاه ازينكه باعث ترحم شويدومثلادرجمع دوستان وهمكارانتان ازپايمال شدن حق وحقوقتان صحبت شود و توجه ها رابه سمت خودهدايت كنيدلذت ميبريد. بهرحال بايد توجه كنيد كه اگر قصدداريددرهمان محيط به كارخودادامه دهيدبايد شرايط مطلوبتري وجود داشته باشد و اين ، تنها از عهده شما برمي آيد. چرا كه شرايط مطلوب به خودي خود وجود ندارد و ساختني است .شما ميتوانيد در مقابل رفتارهاي نامناسب ، بصورت مودب و كاملاقاطعانه مخالفت و نارضايي خود را نشان دهيد . حتی گاهی میتوانید نه بصورت تهدید بلکه بصورت یاداوری کردن از ویژگیهای شغلی مثبت خود (حتی گاه بصورت شوخی) یاد کنید .در جهت رشد عزت نفس خود تلاش كنيد . بپذيريد مقايسه اي كه بين همكارانتان و خود انجام مي دهيد صحيح نيست . هيچكس نميتواند جايِ فردي ديگه باشيد چرا که تنها ميتواند بهترينِ خود باشد .

دست ازحسرت خوردن برداريد و براي باورخودتان و افزايش اعتمادتان به خود ،نقاط قوت خود را در دفتري يادداشت كنيد و يا براي خود هديه هاي كوچكي درنظربگيريد و خود را تشويق كنيد .ممكن است در ابتدا احساس كنيد ، ساختگي به نظر مي آيد اما پس از مدتي ، تواناييِ لذت بردن از داشته هايتان را كسب خواهيد كرد و اين احساس رضايت باعث افزايش احساس جراتمندي شما در رفتاري،شغلي تان نیز خواهد داشت.

امانتدار اعتمادتانم و آماده ي تقديم خدمت درصورتِ نياز و سوالات آتي تان هستم.

چايچي-خانه توانگري

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سوال شما با موفقیت ثبت شده است و پس از بررسی درمانگر پاسخ خواهیم داد

سوالات مشابه