پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

چگونه جلوی سر سختیه خود را بگیرم؟!!

پرسش

تاریخ ثبت : 13 آبان 1395
2,919  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
با عرض سلام و خسته نباشید.

دختری هستم که روزهای پایانی ۲۷ سالگی رو میگذرونم و دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد می باشم. و به اندازه ی خودم پیشنهادهایی برای ازدواج دارم و دوست ندارم که به صورت سنتی ازدواج کنم (مطلقا). توی دانشگاه و توی محیط کار و دوستان به من پیشنهاد هایی برای دوستی و ازدواج شد که از نظر منطقی آدم های بدی نبودند اما باز من مایل نبودم. تا اینکه من از یکی از همدانشگاهیام خوشم اومد که ایشون هم متوجه من بودن و من رو نگاه می کردن اما متاسفانه من روم رو برگردونم(که مثلا من ندیدم و کم محلی ..) و دیگه ایشون رو ندیم(درسش تموم شد).اما باز این که ایشون رو نمی بینم مهم نیست!! این مهمه که من به شدت نسبت به اقایون گاررررد دارم وحتی اگه از ظاهر و .... کسی هم خوشم بیاد باز کم محلی می کنم. به ویزه بر قرار کردن ارتباط چشمی (یه چیز افتضاحیم) و زدن لبخند و هر چیزی که باعث بشه اگه کسی از من خوشش بیاد بتونه جرات کنه که بیاد پیشنهادش رو بده مشکل دارم .

البته توی کانال تلگرام دکتر شیری به این قضیه یک بار اشاره شد که بیشتر راجب دخترای دهه ۶۰ اتفاق افتاده اما راه حلی پیشنهاد نشد.

فقط بگم که من توی خانواده ای بزدگ شدم که توش پسر زیاد بودن و خیلی هم رابطه ی خوب و راحتی داشتم و به هیچ عنوان پدر مادر سختگیری نداشتم (مسافرت.معاشرت حتی دوستی .... آزاد). اما برادری دارم ۲ سال از خودم بزرگتره که روم خیلی خیلی غیرت داشت اما از ۲۴ به بعد دیگه اونم می گفت دوست داری با کسی دوست شی دوست شو... حتی پدرم می گه لبخند بزن تا طرف به خودش اجازه بده بیاد جلو..ما یه پرشکستگی هم داشتیم که من سر سخت تر شدم اما بعد چند سال خوب شد اما خیلی فشار رومون بود ۱۶ تا ۲۳ سالگی.

در نهایت با توجه به اینکه اصلا تو معاشرت با شوهر و یا دوست دوستام مشکلی ندارم با توجه به جدی بودنم( اولش کمی خجالت می کشما اما بعد درست میشه).......اما من واقعا نمی تونم به قول امروزیا آماااار بدم به هیچ عنوان!!! برام به شدت سخته اینگار که اگه اینکار رو بکنم مثل این می مونه که کوزه ای هستم و زدم اون رو شکوندم!!!!

لطفا راهنمایی بفرمایید اگه راه حلی هست.

با تشکر.

مهمترین سوال :

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

فاطمه علی اکبری
فاطمه علی اکبری
01 مرداد 1396 ساعت 14:00

سلام دوست گرامی

در رابطه با سوالی که داشتید، علت هایی می تواند وجود داشته باشد که می توانید در مواردی که در پایین به آن اشاره می شود، جستجو کرده و هر کدام که بیشتر در شما صدق می کند را بررسی بیشتری کنید:

1- شاید شما مدل و الگوی "دختر خوب" را دارید که برای  خود مجوز دیده شدن به عنوان یک دختر زیبا را صادر نکرده اید. نوع رفتار برادرتان با شما نیز می تواند این الگوی فکری را در شما ایجاد و تقویت کرده باشد.

2- ممکن است دچار کمال طلبی هستید که به خود مجوز اشتباه را نداده اید(چون ممکن بود در مسیر ارتباط عاطفی، دچار خطا شوید).

3- ممکن است فردی درونگرا باشید که ارتباط با دیگران برایتان خیلی راحت نبوده است ( برای درست دیده شدن باید بتوانید از محدوده ی امن خود بیرون بیایید) افراد درونگرا امکان دیده نشدنشون خیلی بیشتر از برونگراهاست. مثلا همین جمله ای که نوشته اید:  اولش کمی خجالت می کشما اما بعد درست میشه؛ احتمال درونگرا بودن شما را مطرح می کند.

4- متین و موقر بودن یک دختر امری است لازم ولی برای دیده شدن به عنوان یک دختر زیبا و جذاب و مناسب رابطه ، کافی نیست. 

5- برای کسب موفقیت های اجتماعی ، خوب است که خیلی متمرکز عمل کنیم و به سمت اهدافمان پیش برویم ولی گاهی این تمرکز بیش از حد، ما را از پرداختن به امور ضروری دیگر باز می دارد. مهارتِ به تعادل رساندن موضوعات اساسی را بهتر است در خود پرورش دهید.

6- شاید پشت یک فرد  متین و موقر ، دختری پنهان است که با نادیده گرفتن پسران ، این پیام را به محیط اطرافش منتقل می کند که : "شما اصلا برایم مهم نیستید ".

دوست عزیز هر کدام از موارد بالا را در خود بررسی کنید و ببینید کدامیک و یا کدام ها ، بیشتر در الگوی رفتاری ، ارتباطی و ذهنی شما حضور داشته اند که موقعیت فعلی را برایتان ساخته است. 

  • نوشته اید که مطلقا دوست ندارید سنتی ازدواج کنید. چک کنید که از چه چیز ازدواج سنتی احساس مطلوب نمیگیرید؟ توجه بفرمایید که ازدواج سنتی و غیرسنتی هرکدام نکات مثبت خودشان را دارند. اما نکات مثبت یکی به معنای منفی بودن دیگری نیست. هنوز هم خانواده ها نقش مهمی در ازدواج جوانان دارند و چنانچه شما کلاً این نوع ازدواج را بخواهید حذف کنید، مواردی که اینگونه ایجاد می شوند را برای خود از بین خواهید برد. بهتر است به هر دو نوع ازدواج توجه داشته باشید و نهایتا با توجه به اولویتها و خواسته های تان فردی مناسب را انتخاب کنید.


از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری-خانه توانگری

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سوال شما با موفقیت ثبت شده است و پس از بررسی درمانگر پاسخ خواهیم داد

سوالات مشابه