سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

عقب نشینی، یک پله مانده به هدف

پرسش

تاریخ ثبت : 07 اسفند 1397
648  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام. من دختری هستم ۳۶ ساله. مشکلم این است که برای یک هدف برنامه ریزی می‌کنم، تلاش می‌کنم، به هدف نزدیک می‌شم و دقیقا یک پله مانده به موفقیت، عقب نشینی می‌کنم. مثلا برای یک آزمون برنامه می‌ریزم، مطالعه می‌کنم، امتحان می‌دهم ولی در مصاحبه شرکت نمی‌کنم. یا برای یک سفر برنامه می‌ریزم و کلی اشتیاق دارم ولی در روز سفر یا در استانه آن کلا برنامه را کنسل می‌کنم. نمی دانم مشکل در کجاست و چرا دقیقا در آستانه رسیدن به هدف، عقب نشینی می‌کنم. این مساله باعث شده بسیاری کارهای نصفه و نیمه و ناتمام در زندگی‌ام داشته باشم که همه در آستانه تمام شدن، ناقص رها شده‌اند. این مساله باعث شده نتوانم دکترا بگیرم، در شغلی که دوست داشته‌ام استخدام نشوم، حتی در روابط عاطفی‌ام به موفقیتی نرسیده ام و اکنون شدیدا نسبت به خودم احساس سرافکندگی می‌کنم و خودم را سرزنش می‌کنم.

مهمترین سوال :
این مشکل از کجا ناشی می شود؟ راه حل رفع آن چیست؟ ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

نسرین قربان زاده
نسرین قربان زاده
09 آذر 1398 ساعت 11:49

سلام . بسیار خوشحالیم که برای حل مشکلتان ما را انتخاب کردید.

دوست گرامی ، اینکه شما تمام تلاشتان را  برای رسیدن به هدفی می کنید و در نهایت یک  پله مانده تا رسیدن  به هدف ، متوقف می شوید بسیار دردناک و آزار دهنده است . به شما حق میدهم که حس ناتوانی را تجربه کنید.

مواردی را که مطرح کردید  همگی می تواند ناشی از کمال طلبی شما باشد. یعنی هدفی را که انتخاب می کنید باید به بهترین شکل ممکن کسب کنید و اگر این اتفاق نیافتد شما فرد موفقی نبوده و خود را سرزنش می کنید. ترس از کسب نکردن بهترین نتیجه باعث این موضوع می شود که کلا قید آن موقعیت را زده ، بعد از انصراف نیز تا مدت ها به انصراف تان فکر میکنید و خودتان را  باز خواست میکنید. به طور خلاصه می توان گفت شما از ترس نتیجه ، دچار اجتناب میشوید. به بیان دیگر کمال طلبی شما موجب اهمال کاری شما شده است.

این باور که من بایدبهترین نتیجه را بگیرم در جنبه های مختلف زندگی شما جاریست. مثل روابط عاطفی، شغلی، تحصیلی و ... قابل درک است که چقدر پس از این جریانات  حس بدی را تجربه می کنید. لازم است توجه کنید که آیا این روش شما کارآمد بوده  است؟  چه دست آوردهایی برایتان داشته و کجاها به شما آسیب زده است؟ در مواردی که بعضا خلاف این الگو رفتار کرده اید  چه اتفاقاتی افتاده است؟

با بررسی اطلاعات شخصی تان و اینکه شما در زمینه تحصیلی و شغلی فرد موفقی هستید، چه افکاری باعث شده که از خودتان انتظار بیشتری دارید؟ این عقب نشینی ها می تواند ناشی از ترس شما باشد ، افکار پشت این ترس بسیار اهمیت دارند . آنها را شناسایی کنید .

این افکار می توانند ناشی از تله معیار های سخت گیرانه شما باشد،  با مطالعه کتاب معرفی شده  می توانید تله های خود را شناخته و آنها را تعدیل کنید.

 

نسرین قربان زاده _ خانه توانگری


معرفی کتاب
زندگی خود را دوباره بیافرینید . انتشارات ارجمند

معرفی درس
بسته اهمال کاری و کمال طلبی
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه