سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

استرس و وسواس در انجام كار توسط ديگران

پرسش

تاریخ ثبت : 12 اسفند 1397
156  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
با درود و احترام،
من توي كارهام خيلي با دقت و با سرعت عمل باور نكردني كارهايي كه بهم محول ميشه رو انجام ميدم، گاهي كاري كه همكارانم يك هفته زمان مي بره تا ناقص و غير قابل قبول انجام بدن بنده در ٥ دقيقه انجام مي دم.
اين باعث شده كه كارهاي واحد كاري همش به من تحميل بشه.
اين يك طرف قضيه هست.
متاسفانه توي تمام زندگيم تاثير گذاشته و از ديگران هم همين انتظار رو دارم كه سر قولشون باشند، سر قرار بموقع بيان، كارهاشون رو درست انجام بدن و به موقع
خلاصه تقريبا كسي نديدم همه اين آيتم ها رو يك جا داشته باشه. بالاخره يك جاش لنگيده. بدتر اينکه هم حرص مي خورم و هم استرس مي گيرتم، تا جايي كه جرات نمي كنم كاري رو بدم ديگران، يا اگه بدم همش مراقبشم كه خراب نكنه.
خيلي بهم فشار مياد، دچار مشكل شدم، همش در حال فكر هستم و بدو بدو كردن كه همه كارها رو انجام بدم.
گاهي دلم مي خواد گريه كنم از اين همه مشكل و كار انجام نشده دور و برم.
حتي يه فقير ميبينم اينكه هموطنمه و هم نوعم هست و كاري ازم بر نمياد ناراحت و عصبي مي شم.

مهمترین سوال :
چطور باید این استرس ها رو به حداقل برسونم؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

الهه دهقانیان
الهه دهقانیان
10 اسفند 1398 ساعت 13:28

باسلام واحترام

باتوجه به مواردیکه مطرح فرمودید به نظر میرسد دچار نوعی وسواس در انجام کارها هستید واین میتواند ناشی از اله معیارهای سخت گیرانه در شما باشد. البته برای بررسی دقیق تر نیاز به اطلاعات بیشتر وجامع تری میباشد.

بطوریکه کسانی که در این تله گرفتارند، اعتیاد شدیدی به کار دارند و برای رسیدن به معیارهای خود در حوزه‌ای خاص، بی‌ وقفه کار می‌کنند. این حوزه‌ها ممکن است تحصیل، کار در خانه، عملکرد ورزشی، سلامتی، اخلاق، فعالیت‌های هنری و پیروی از قوانین باشد. این افراد چون دنبال بی‌ نقص‌گرایی هستند، به جزئیات بیش از حد معمول توجه می‌کنند.اغلب خطای شناختی آنها تفکر « همه یا هیچ » دارند و اعتقادشان بر این است که یا دقیقاً به همۀ معیارهایشان می‌رسند یا کاملاً شکست می‌ خورند.در این تله، شخص می‌ خواهد همه‌ چیز را به بهترین و بی‌ نقص‌ترین شکل نگه دارد. این افراد به جزئیات اهمیت می‌ دهند و از اینکه اشتباه کوچکی انجام دهند می‌ ترسند. اگر کارها بی‌  نقص و مرتب انجام نشود، احساس سرخوردگی و ناراحتی می‌ کنند.به این تله، «اعتیاد به کار» می‌گویند. اشخاص متعلق به این تله، در شبانه‌روز بیش از 12 ساعت کار می‌کنند. هفت روز هفته را مشغول کارند و ارزش بسیار زیادی برای رسیدن به مراتب بالای موفقیت قائل هستند. حاضرند نیازهای دیگرشان را فدای این موفقیت خود کنند؛ چون باید بهترین باشند.این توضیح مختصری از تله معیارهای سختگیرانه بود.

بنابراین مشکل اساسی این تله، این است که شما ارتباطتان را با خود واقعی‌تان قطع کرده‌اید. بیشتر روی نظم و منزلت خود تمرکز کرده‌اید و همین موضوع باعث شده است نیازهای اساسی جسمی، اجتماعی و احساسی خود را فراموش کنید. مسائلی مانند عشق، خانواده، دوستی، خلاقیت و تفریح که باعث می‌شود زندگی ارزش پیدا کند، در بین تلاش‌های شما برای رسیدن به کمال، ارزش و اهمیت خود را از دست می‌دهد.معیارهای پرتوقعانه هزینۀ زیادی برایتان دارد؛ فرصت‌هایی را از دست می‌دهید که ممکن است برای شما لذت‌بخش باشد. چیزی که دریافت می‌کنید، اندکی موفقیت است. ممکن است در هر زمینه‌ای که تصمیم می‌گیرید، بهترین باشید؛ اما لذت آن را نمی‌برید. وقتی در رابطه‌ای قرار می‌گیرید، پرتوقع و منتقد هستید؛ چون توقع دارید دیگران، مخصوصاً نزدیکانتان طبق معیارهای شما باشند؛ بنابراین، ناخواسته آنها را به این دلیل که نمی‌توانند مطابق معیارهایتان باشند، کوچک می‌شمارید. البته از نظر شما این پرتوقعانه نیست و فکر می‌کنید توقعات معمولی و منصفانه‌ای دارید.

اما راهکار چیست؟

1. از معیارهای پرتوقعانه و سرسختانۀ خود که معقول نیست، 


فهرستی تهیه کنید.. فهرست شما ممکن است شامل مرتب‌‍ بودن 


وسایل، راحتی، کار، پول، تمیز بودن، قهرمانی، زیبایی، مقام یا 


شهرت باشد. 


2. مزایای سعی و کوشش برای رسیدن به این معیارها را فهرست 


کنید.


3. معایب تلاش برای رسیدن به این معیارها را فهرست کنید.


4. تصور کنید که زندگی شما بدون این فشارها چگونه خواهد شد؟


گاهی اوقات که تحت فشار هستید، متوجه این حس آشنا 

می‌شوید، کمی حوصله کنید و دست نگه‌دارید و تصور کنید که اگر 

مقداری از این فشارها را کمتر کنید، زندگی شما چگونه خواهد 

شد؟ این کار باعث می‌شود متوجه شوید که معایب زندگی‌تان 

مستقیماً به معیارهای سرسختانۀ شما مربوط است. اگر سطح 

توقعاتتان را کاهش دهید، می‌توانید خیلی از این معایب را از 

زندگی‌تان حذف کنید.

5. منشأ این طرحواره را پیدا کنید.

این سطح توقعات از کجا ناشی می‌شود؟ آیا والدینتان عشقشان را به‌صورت شرطی نثارتان کرده‌اند؟ آیا والدین شما الگویی برای توقعاتتان بوده‌اند؟ ممکن است این تله با تله‌های دیگری نظیر تلۀ نقص، محرومیت عاطفی یا طرد اجتماعی گره خورده باشد.

درنهایت :

هدف اصلی برای کمک به شماکه در این تله قرار دارید، این است که معیارهایتان تعادل پیدا کند. از یک سو شما باید کار کمتری انجام دهید و از سوی دیگر، سعی نکنید کارهایتان بدون عیب و نقص باشد تا بتوانید در زندگی، بین کار و لذت تعادل برقرار کنید. درعین‌حال که کار انجام می‌دهید، بتوانید تفریح هم کنید و نگران نباشید که وقتتانرا هدر می‌دهید،اگر کارتان عیب و نقصی داشت، زیاد به خودتان سخت نگیرید و کارتان را ارزشمند تلقی کنیدو از خودتان و دیگران کمتر انتقاد کنید.

باسپاس از اعتماد شما

الهه دهقانیان

خانه توانگری طوبی


معرفی درس
رهایی از کمال طلبی منفی
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه