سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

تفاوت ها

پرسش

تاریخ ثبت : 17 فروردین 1398
175  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
تفاوت استرس، ترس، نگرانی، اضطراب و دلشوره رو میخواستم بدونم

مهمترین سوال :
بهترین کاری که در این موقعیت ها می توان انجام داد چیست؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

الهه دهقانیان
الهه دهقانیان
22 دی 1398 ساعت 07:44

باسلام واحترام

باتوجه به اینکه بسیاری از افراد تمامی این اصطلاحات را گاها به جای یکدیگر بکارمیبرند نشان از عدم تشیخص تفاوت در آنهاست بنابراین ابتدا یک تعریف کوتاه از هریک میشود وسپس تفاوت آن ها بیان میگردد.

اضطراب:

اضطراب پاسخی فیزیولوژیک وعاطفی در مقابل خطر ناآشکار و مبهم است به عبارت دیگر اضطراباحساس ناخوشایندو بیمناک است.علامت اصلی اختلال اضطراب احساس مستمر و بیش از حد تنش است. ممکن است قادر نباشید تشخیص دهید به چه دلیل احساس تنش و اضطراب دارید. یا ممکن است بیش از حد در مورد چیزهای عادی، مانند صورت حساب، روابط، و یا سلامت خود نگران باشید.

ترس:

ترس علامت هشداردهنده ی مشابه  اضطراب است که با خصوصیات زیر تفکیک می شود : ترس واکنش به تهدیدی معلوم ، خارجی و از نظر منشآ بدون تعارض است. برای مثال ممکن است وقتی بچه ای از سگی بترسد پشت مادرش پنهان شود، از چهره ای بترسد به مادرش پناه ببرد. بنابراین علت کاملا مشخص است.

استرس:

استرس؛ شرایط یا احساسی  است که در آن، فرد  از لحاظ ادراکی  بر این باور است که  مجموع خواسته‌ها و انتظاراتی  که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندی‌های در اختیار اوست.

به طور مثال فرض کنید که هفته بعد سه امتحان دارید.

یا این‌که می‌دانید فردا صبح یک مصاحبه شغلی مهم دارید.

یا یک چک خیلی مهم با مبلغ بالا دارید که دو روز بعد باید نقد شود.

در چنین شرایطی وقتی می‌گویید به من استرس وارد شده ممکن است منظور این است که یک عامل بیرونی مشخص وجود دارد که برای شما، تنش ایجاد کرده است. 

نگرانی:

 نگرانی یک عکس‌العمل طبیعی است که در آن ذهن تلاش می‌کند با عامل تهدید بیرونی مبارزه کند و جلوی آن را بگیرد،

در تعریف درست نگرانی باید سه مولفه مهم را مدنظر قرار داد: ۱) آینده مداری ۲) فاجعه سازی ۳) افکار کلامی.

به طور مثال ؛وقتی نگران می شوید، به حوادث احتمالی آینده می اندیشید.در زمان نگرانی، ذهن شما مدام درگیر پیامدهایی است که هنوز اتفاق نیفتاده اند.آینده نگری می تواند شما را امیدوار سازد ،البته به شرط اینکه تفکر شما درباره آینده، بدبینانه نباشد.

اگر آینده را ناامید و تیره و تار بنگرید، آن گاه آینده نگری تبدیل به نگرانی دردسرساز می شود.به همین دلیل مولفه دوم نگرانی را فاجعه سازی می گویند.شما آینده را از چشم انداز تفکری منفی و بدبینانه می بینید.

تفاوت استرس واضطراب:

بنابراین روشن‌ترین فرق استرس و اضطراب این است که استرس دلیل روشنی دارد. در حالی که دلیل روشنی برای اضطراب وجود ندارد . هنگامی که کسی می‌گوید دچار نگرانی است و این نگرانی و ترس دلیل روشنی دارد که فرد به آن آگاه است؛ می‌گوییم که او دچار اختلال استرس شده است. اما هنگامی که نگرانی و دلشوره‌های فرد بدون دلیل است و فرد دلیل درستی برای آن ندارد؛ فرد دچار اختلال اضطراب شده است. 

باسپاس از اعتماد شما

الهه دهقانیان

خانه توانگری طوبی


معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه