سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

به رابطه ادامه بدم؟

پرسش

تاریخ ثبت : 22 فروردین 1398
239  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
من دختری هستم ۲۹ ساله، فوق لیسانس مدیریت استراتژیک. با آقایی در ارتباطم که بعد از ۱سال به من میگه من تو رو خیلی دوست دارم اما شرایطش رو ندارم واست عروسی بگیرم، خونه رهن کنم و... ضمن اینکه این آقا در اوایل ارتباط، تلگرام من رو هک کرده بود و از تمامی ارتباطات من تا قبل خودش با خبر شده بود و من این رو تا مدتها حتی به روشون هم نیاوردم. حالا نمیدونم واقعا باید چه بکنم؟ رهاش کنم؟! ضمن اینکه ما خیلی باهم کشمکش داشتیم و الان چند ماهه که رابطه به اوج آرامش خودش رسیده.

مهمترین سوال :
چگونه تکلیف رابطه خود را مشخص کنم؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
17 دی 1398 ساعت 17:58

سلام

نامه شما را خواندم.

روند ارتباط تان از رابطه ای پرتنش یا به گفته خودتان کشمکش دار به رابطه ای آرام رسیده است. آیا در این مدت اتفاقی افتاده است؟ مسئله ای حل شده است که تنش این رابطه کم شده است، تغییراتی رخ داده است یا صرفا از مسائل تان دور شده اید و بیشتر احساس حل مسئله دارید؟

در مورد اینکه ایشان توان برگزاری عروسی را ندارند، امکان فراهم کردن منزلی برای شروع زندگی را ندارند نشان می دهد از بلوغ مالی لازم برای ازدواج برخوردار نیستند. 

نمیدانم در زمانی که دست به هک تلگرام شما می زنند با چه هدفی اینکار را انجام می دهند و  متوجه چه مسائلی می شوند و حتی دلیل سکوت شما در برابر این رفتار ایشان چه بوده است. با این حال این نشان می دهد بلوغ شخصیتی لازم برای ایشان  نیاز به بررسی بیشتری می باشد.(در انتهای پاسخ، بلوغ های لازم برای ازدواج را تقدیم حضورتان می نمایم) 


به نظرم قبل از تصمیم برای جدایی و یا ادامه رابطه یک بار این یکسالی که باهم در رابطه بودید را بررسی کنید و میزان هیجانات خوشایند این را رابطه به هیجانات ناخوشایندش بسنجید؟ وزن کدامیک سنگین تر است؟

آیا مسائلی بوده است که با کمک هم توانسته اید آنها را حل کنید و رویه ای جدید برای رابطه تان در پیش بگیرید؟ آیا چالش های رابطه تان را حذف کردید یا برای حل آن ها با هم همکاری داشته اید؟آیا در کنار ایشان می توانید لذت، آرامش و پیشرفت را تجربه نمایید؟ 


بلوغ های لازم را در ایشان بررسی نمایید که آیا ایشان صلاحیت همراهی شما در زندگی مشترک دارند؟ و میتوانید در کنار ایشان امنیت، فردیت و لذت را تجربه نمایید؟

بعد از اینکه تصمیم تان را گرفتید می توانید در بلاتکلیفی نمانید و در مورد تصمیم تان با ایشان گفتگو کنید و به فکت هایی که شما را به این نتیجه رسانده است اشاره نمایید و بعد در مورد احساس تان صحبت کنید و درنهایت تصمیم تان را اعلام کنید.


و در ادامه به توضیح انواع بلوغ های لازم برای زندگی مشترک پرداخته می شود:


توضیح انواع بلوغ ها:

بلوغ شخصیتی :

بلوغ شخصیتی ابعاد مختلفی دارد. قبل از ازدواج حتما باید یک سری اختلالات شخصیتی را در خودتان و طرف مقابل بررسی کنید. اختلالاتی مثل خود کم بینی، تاییدطلبی، کمال گرایی، شکاکیت (پارانویا)، توجه طلبی، مهرطلبی، بیماری دوقطبی، اعتیاد ها و وسواس. افرادی که به این اختلالات مبتلا هستند تا وقتی که درمان نشده اند، به درد ازدواج نمی خورند.

بلوغ عاطفی :

بعضی ها با این که ازدواج هم کرده اند، هنوز درست نمی دانند که از چه تیپ و شخصیتی خوششان می آید. این ها هنوز به بلوغ عاطفی نرسیده اند و با احساسات و عواطف خودشان آشنا نیستند. باید سهم رابطه های قبلی تان را در دوست داشتن فعلی مشخص کنید و همین طور این که تا چه میزان هنوز تحت تاثیر آن ها هستید. متوجه باشید که چقدر آگاهانه دوست دارید و چقدر نا آگاهانه. باید این واقعیت را قبول کنیم که بعد از ازدواج هم ممکن است از کسی خوشمان بیاید؛ اما اگر به بلوغ عاطفی رسیده باشیم، می توانیم از این مساله بگذریم و تمام زندگی مان را خراب نکنیم.

بلوغ اجتماعی :

سوال: « شما مشغول چه کاری هستید؟ »، یکی از اولین سوال هایی است که در هر مراسم خواستگاری تکرار می شود، شغل و موقعیت اجتماعی هر کس، تقریبا میزان بلوغ اجتماعی او را مشخص می کند؛ مثلا خانم ها باید بدانند که خواستگار حول و حوش آینده کاری خودش را در کجا می بیند و چقدر می تواند با شرایط تطابق پیدا کند. قطعا کسی که هنوز سربازی نرفته و مرتب شغل عوض کرده، هنوز به بلوغ اجتماعی نرسیده. البته شغل عوض کردن اگر همراه با پیشرفت باشد، مطمئنا خوب است. مثلا اگر پسری اول جایی شاگرد بوده و بعد رفته یک جای دیگر صاحب کار شده و  ترقی کرده، موقعیتش فرق می کند.

بلوغ مالی :

کسی که هنوز حساب دخل و خرجش را ندارد، نمی تواند همسر قابل اعتمادی هم باشد. قبل از ازدواج باید توقعات و خواسته های مالی طرفین معلوم باشد. یکی به فکر زندگی در کاخ نباشد و دیگری به یک زندگی متوسط قانع. برآوردی از هزینه هایتان داشته باشید، راجع به چیزهایی که برایشان پول خرج می کنید با هم حرف بزنید.

ممکن است طرف مقابلتان اهل خرید مجله و کتاب باشد و شما این خریدها را پول هدر دادن بدانید. در مورد سطح رفاه زندگی آینده تان هم باید به تفاهم برسید تا بعدا سر برنامه های بلند مدت زندگی به مشکل برنخورید.

بلوغ معنوی :

سوال های کلی موقع خواستگاری و ملاقات های اولیه همیشه می تواند دردسرساز باشد. در خصوص مسائل اعتقادی و دینی هم این ابهامات بیشتر می شود. مثلا یک نفر دینداری را فقط در اعتقاد به خدا می داند و همین قدر برایش کفایت می کند. دیگری اما برایش مهم است که همسرش به تمام احکام دین مومن و معتقد باشد. در یک کلام باید جنس دین داریتان با هم یکی باشد و هر دو قرائت مشابهی از دین داشته باشید.

افرادی که شدیدا تحت تاثیر نوسانات فلسفی و عرفانی هستند، برای ازدواج مناسب نیستند.  به طور کلی فردی به بلوغ معنوی رسیده که تا حدی جایگاه خود را در هستی پیدا کرده باشد و درگیر مسائل فلسفی پیچیده نباشد.

بلوغ جنسی :

آمار بالای طلاق به دلیل مشکلات جنسی، میزان اهمیت این بلوغ را نشان می دهد؛  نیازهای جسمی تان را بشناسید. سلیقه های خودتان را پیدا کنید و موقع انتخاب همسر حواستان به این چیزها هم باشد. قبل از ازدواج باید تکلیفتان را با نیازهای روحی و جسمی تان مشخص کرده باشید.سواد و کفایت مدیریت روابط جنسی از قبل ازدواج شروع می شود.


باتوجه به اینکه تصمیم به ازدواج دارید به شما بسته غیرحضوری "ازدواج مثبت 360" را پیشنهاد می دهم که می تواند برای گرفتن تصمیم بهتر برایتان کاربردی و مفید باشد. 


باتشکر

زهرا محمدی- خانه توانگری طوبی
معرفی درس
بسته ازدواج مثبت 360
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه