سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

چگونه فراموش کنم؟

پرسش

تاریخ ثبت : 23 فروردین 1398
194  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام. من دختری ۲۷ ساله ام. چندماه پیش با آقایی ۳۱ ساله آشنا شدم به قصد دوستی نه ازدواج (چون ایشون خارج از کشور تحصیل میکرد ولی به دلیل شرایط اقتصادی چند ماهی برگشته بود ایران). ایشون خیلی توی رابطه ابراز علاقه میکرد و‌ اخلاقش به شدت خوب بود و احترام خیلی زیادی به من میگذاشت. خلاصه من عاشقش شدم و ضعفی که نشون دادم این بود که ایشون فهمید من علاقه مند شدم خیلی. به نظرم این باعث شد که ایشون سرد بشه یکم. جوری که بهونه رفتنش رو میکرد و اینکه من نمیتونم تحمل کنم و اینکه آینده حودش اصلا مشخص نیست که چجوری میشه. تا اینکه سر یک مساله خیلی مسخره بحثی بینمون پیش اومد و من عجولانه تصمیم گرفتم و رابطه رو قطع کردم. پشیمون شدم و بهش گفتم برگردیم اما قبول نکرد. الان یک ماه و نیم از قطع رابطه میگذره و من هنوز هر روز و هر شب به فکرشم و بسیار ناراحتم. میدونم که امیدی به اون رابطه نبوده و نیست.

مهمترین سوال :
چطور میتونم فکرش رو از سرم بیرون کنم و هرروز چکش نکنم خوابش رو نبینم؟
چرا هیچکش دیگه رو جذاب نمیبینم؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
17 دی 1398 ساعت 15:59

سلام

نامه شما را خواندم.

در رابطه ای بوده اید که طرف مقابل شما ابراز علاقه می کرده، اخلاق خوبی داشته، به شما احترام میگذاشته و شما به ایشان علاقمند  می شوید.  اشاره داشتید که "ضعفی که نشون دادم این بود که ایشون فهمید من علاقه مند شدم" به هرحال این احساسی که شما در این رابطه پیدا کرده اید نسبت به ایشان با توجه به رابطه ای که از ابتدا با هم داشتید طبیعی ست چه چیزی باعث می شود آن را نشانه ای از ضعف بدانید؟

برداشت من از نامه شما این بود که ایشان موقتا در ایران بودند و برای ادامه تحصیل قصد برگشت داشتند و نمی توانیم لزوما دلیل تمام شدن این رابطه را  ابراز علاقمندی شما بدانیم. به هرحال که شما به این رابطه علاقمند شده بودید و شاید ادامه بیشتر این رابطه باتوجه به شرایط غیرقابل پیش بینی و بی ثبات طرف مقابل تان در مورد سکونت شان می توانست آسیب بیشتری برایتان داشته باشد. 

این رابطه برایتان خوشایند بوده است و تمام شدنش می تواند احساسات ناخوشایندی را برایتان به دنبال داشته باشد. 

برای فراموشی لازم نیست طرف مقابل مان کامل از ذهن مان خارج شود و هیچ وقت به او فکر نکینم. فراموشی به این معنا که دیگر هیچ یادی از او در ذهن ما نباشد وجود ندارد. 

جایی که اشاره داشتید هر روز چکش می کنید، هر روز، روز و شب به او فکر می کنید و رفتارهای این چنینی می تواند کار را برایتان سخت تر کند و امید به بازگشت ایشان یا سرزنش خودتان از تصمیم عجولانه تداوم بخش احساس ناخوشایندی می باشد که در این مدت تجربه می کنید. رابطه ای لذت بخش می باشد که دوطرفه باشد و ایشان هم تمایل به این رابطه داشته باشند با توجه به این شرایط بهتر است به خودتان کمک نمایید تا بتوانید از این مرحله عبور کنید.

به قول آقای  دکتر: 

 فراموشش نکن…

ازش عبور کن…

دیدن زخم اگر باعث بشه خوابت نبره خوبه ،

بد اینه  که آدم خوابش ببره…بیدار بمون. این احتمالا مهمترین بخش دردکشیدن های ما در زمین است


  1. مقداری از تنهایی و انزوا فاصله بگیرید ( فعالیت و یا مهارتی که مورد علاقه تان هست را پیگیری کنید. بیکاری و عدم فعالیت هدفمند، به این احساس ناخوشایند دامن میزند) 
  2. اگر عکس، نوشته ای، هدیه ای از ایشان دارید لازم نیست هر بار با دیدن آنها خودتان را اذیت کنید میتوانید با کنار گذاشتن آنها به خودتان کمک بیشتری کنید
  3. خاطرات را مرور نکنید اگر چیزی به ذهنتان رسید سعی کنید در آن خاطرات توقف نکنید و به آن احساس دامن نزنید بلکه سعی کنید که از موقعیت بگذرید
  4. هر روز چک کردن ایشان می تواند برایتان چه پیامدی داشته باشد و چقدر به تشدید احساس ناخوشایندی که تجربه می کنید بیافزاید؟ می توانید امتحان کنید و برای مدتی از چک کردن ایشان دست بردارید و بعد ببینید حالتان چقدر تغییر کرده است؟
  5. تمام شدن این رابطه برایتان چه معنایی دارد؟ در مورد خودتان چه فکری می کنید؟ بررسی کنید آیا این افکار برداشت ذهنی شماست یا واقعیت می باشد؟ شما بر اساس واقعیت ها زندگی می کنید یا برداشت های و احساساتی که تجربه می کنید>
  6.  اگر دوست صمیمی تان در  چنین رابطه ای بود که احساساتی شبیه شما تجربه میکرد و این اتفاق برایش رخ داده بود به ایشان چه می گفتید؟ و چه پیشنهاداتی برای او داشتید؟باتشکر

زهرا محمدی- خانه توانگری طوبی

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه