سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

تفاوت سطح تحصیلات

پرسش

تاریخ ثبت : 29 فروردین 1398
724  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام، من متولد شصت و نه و خواستگاری دارم متولد شصا و چهار. از نظر سطح فرهنگی و مالی و خانوادگی تقریبا هم سطحیم و دید و نگاه و درک هر دو از زندگی تقریبا در یک راستاست. ما از طرف مادرانمون بهم معرفی شدیم و تا الان سه جلسه با هم حرف زدیم. من فوق لیسانس پرستاری دارم و ایشون دانشجوی انصرافی کامپیوتره و الان دیپلمه هست، اما اهل مطالعه است و کاملا بادرک. مادر من این قضیه رو‌ میدونه و مشکلی باهاش نداره، اما میدونم که پدرم و برادرانم اگه متوجه بشن مشکل خواهند داشت. من به ایشون گفتم اگرکسی پرسید نگن که انصراف دادن و بگن که کامپیوتر خوندن. اما ایشون میگه که این دروغه و نباید با دروغ شروع کرد. در حال حاضر در حال فکر کردن درمورد قبول کردن یا نکردن این موضوع هست.
ایشون از لحاظ مالی مشکلی نداره ‌و ظاهر ساده و آروم و مرتبی داره اما خیلی خوشپوش نیست. و کمی هم اضافه وزن داره. اما بسیار پسر با حیایی هست. من به ظاهرم خیلی اهمیت میدم و تقریبا همیشه آراسته ام، نمیدونم چجوری بهش بگم که خوشتیپی و خوشپوشی و اهمیت به ظاهر برام مهمه و روی این قضیه حساسم. تنها چیزی که من رو متقاعد کرده که با ایشون ادامه بدم اخلاق و رفتار و وقار و سالم بودن ایشون هست

مهمترین سوال :
به نظر شما من چجوری موضوع تیپ و ظاهرشون رو بگم که ناراحت نشه؟ و اینکه درمورد تحصیلات، من باید چشم پوشی کنم و به همه بگم، یا اینکه کلا بیخیال این رابطه بشم و تموم کنم؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
17 دی 1398 ساعت 15:10

سلام

نامه شما را خواندم.

در مورد معیارهای ازدواج نمی توان به طور مشخص و تک به تک بررسی شود بلکه در کنار هم قرار گرفتن آنهاست که می تواند ما را به یک جمع بندی برساند. تفاوتی مثل تحصیلات یا حتی سن بستگی به این دارد که این تفاوت به چه شکلی در این رابطه اثرگذار می باشد؟ و اینکه چه وزنی برای شما دارد؟ اینکه طرف مقابل شما به چه میزانی از بلوغ عاطفی، شخصیتی، مالی، معنوی و اجتماعی برخوردار است می تواند مشخص کند که این تفاوت تحصیلی را تا چه اندازه میتوانید مهم بدانید. 

طبیعتا اینکه بخواهید چیزی خلاف واقعیت بگویید از شما انرژی زیادی را می گیرید و مدام باید در تلاش باشید تا مبادا اطرافیان تان متوجه این مسئله شوند یعنی علاوه بر خود مسئله، مسئله ی جدید دیگری هم اضافه می شود و طبیعتا واکنش آنها باز می تواند مسئله ی دیگری ایجاد کند که حلش از شما زمان زیادی می گیرد و کما اینکه دومینووار مسائل جدیدی به وجود می آید و شایدباعث شود اعتماد اطرافیان تان به شما و  ایشان کمتر شود. 

در این مورد می توانید در جلسه ای خانوادگی در کنار پدر و مادر و برادرتان این مسئله را مطرح نمایید و مراقب باشید شکل تدافعی نداشته باشید و بیشتر حالت مشورت داشته باشد و بعد از بیان این موضوع بخواهید آنها نظرشان را بدهند و بعد از اینکه شنونده ی خوبی برای نظراتشان بودید به گفتگو ادامه دهید. شاید بیشتر از اینکه انصراف داده باشند دلیل انصراف شان مهم می باشد ضمن اینکه روند کاریشان بعد از این انصراف به چه صورت بوده آیا پیشرفت کرده اند؟ آیا جز تحصیلاتشان ،کار نیمه تمام دیگری دارند؟

اگر درست متوجه نوشته شما شده باشم انگار یا باید تحصیلات ایشان را کتمان کنیدو به رابطه ادامه دهید یا به همه بگویید و این رابطه را تمام کنید. آیا هستند افرادی که تحصیلات بالایی ندارند ولی در حوزه شغلی خودشان موفق هستند؟ بیش از اینکه تحصیلات به تنهایی مهم باشد می تواند خروجی این تحصیلات در عملکرد ایشان بررسی شود. یعنی فردی که از نظر شما تحصیلکرده است این تحصیلات به او چه چیزی اضافه می کند و چه خروجی خواهد داد آنها را در ایشان چک کنید. مثلا درک بالا و قدرت تحلیل و حل مسئله در چالش های زندگی، موفقیت ها و دستاوردهای شغلی و....

اما در مورد ظاهرشان، همانطور که خودتان هم میدانید به هرحال لازم است طرفین برای یکدیگر مطلوبیت فیزیکی داشته باشند و علاقمندی وجود داشته باشد. اگر این کشش را نسبت به ایشان دارید و صرفا نوع پوشش ایشان است که سلیقه شما نیست می توانید در این مورد با ایشان صحبت کنید و شیوه صحبت کردن تان به این شکل باشد که به نظرم باتوجه به رنگ پوستت فلان رنگ هم خیلی باید بهت بیاد می خوای امتحان کنی؟ یا مثلاباهم خرید بروید و آنجا پیشنهاد دهید.

اگر بتوانیم بدون قضاوت و سرزنشگری و با همدلی و حمایت حرف مان را انتقال بدهیم بعید است طرف مقابلمان گارد بگیرد. 


باتوجه به اینکه در مرحله تصمیم گیری برای یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی تان هستید به شما بسته غیرحضوری "ازدواج مثبت 360" را پیشنهاد می دهم که می تواند برایتان کاربردی و مفید باشد.


از اعتمادتان سپاسگزاریم.

زهرا محمدی- خانه توانگری طوبی


معرفی درس
بسته ازدواج مثبت 360
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه