سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

ارتباطات ناجور برادررم

پرسش

تاریخ ثبت : 31 فروردین 1398
197  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
پدر و مادرم به فاصله چهارسال، فوت شدند که ابتدا مادرم خیلی ناگهانی در تصادف فوت شدند و بعدهم پدرم در اثربیماری. خانواده مادریم بعد از فوت مادرم درخواست ارثیه کردن و این باعث قطع روابط ما با اونها تا همین الان شد، من و خواهر بزرگترم و برادر کوچکترم باهم داریم زندگی میکنیم و مشکل مالی هم نداریم، برادرم 22 سالشه، چون کوچکتر بود اون زمان بیشتر آسیب دید و همین باعث شد درگیر دوستان ناباب و ارتباطات ناجور بشه، طوری که بدون اطلاع من و خواهرم با یک خانم مطلقه عقد موقت منعقد میکنه و حتی خونه ای هم رهن میکنه متاسفانه. این کارش رو بد نمیدونه و هنوز هم به این ارتباطش ادامه میده. اینکه چرا جذب چنین دختری شده با اینکه بهتر از اون براش فراهمه سواله برامون. خودش میگه نمیخواد باهاش ازدواج کنه، ولی من و خواهرم از اینکه به این کارش ادامه بده یا کسی بفهمه میترسیم

مهمترین سوال :
برادرم خیلی آدم بی مسیولیتی هست و این روابطش نذاشت درسش رو بخونه و الان در 22 سالگیش رشته دانشگاهیش رو عوض کرده. مشکل ما این دختر و دوستان مشکل دارش هست که اکثراً معتادند. و اینکه ما نمیتونیم صحبت کنیم و خودش اصلا اهل گفتگو نیست و به شدت آدم خود رایی هست و به خودش اجازه هر کاری رو میده و متاسفانه سر همین مسایل پولهای زیادی هم به باد داده. نبود پدر و مادر و مادربزرگ و پدربزرگ تو زندگی ما خیلی بد تاثیرش رو گذاشته، متاسفانه آدم دلسوزی دورمون نیست که بتونیم باهاش صحبت کنیم و یا برادرم باکسی از خانواده صحبت کنه. واقعا نمیدونم این مشکل و دعواها و اخلاقیات مزخرفش کی قراره درست بشه. یا ما چیکار میتونیم بکنیم که دست از این کارها برداره و به فکر آینده اش باشه. کاش پدر و مادرم بودند.

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
15 دی 1398 ساعت 01:49

سلام

نامه شما را خواندم‌.

بابت شرایطی که تجربه میکنید متاثر شدم. از دست دادن والدین تان و نداشتن حامی در این شرایط با وجود مسائلی که وجود دارد مسلماً سخت است‌.

با این حال در این شرایطی که پیش آمده بهتر است از آسیب بیشتر جلوگیری کنید و در این مسیر محدودیت هایتان هم در نظر بگیرید. به هرحال برادرتان ممکن است از شما حرف شنوی نداشته باشند و بزرگتر قابل نفوذ دیگری هم وجود ندارد تا از کمک ایشان استفاده کنید.‌ اشاره ای به رابطه با اقوام پدری تان نداشتید برای مثال عمو یا عمه یا حتی اگر دوستانی دارند که رابطه خوبی با ایشان دارند از آنها بخواهید با ایشان گفتگو نمایند. 

قسمتی از نامه که اشاره داشتید فرد خودرای  می باشد پول های زیادی به باد است. واکنش شما در این موقعیت ها چیست؟ چقدر ایشان با پیامد رفتارهایشان روبرو می شوند؟ ضررهایی که پیش می آید با چه صورتی جبران می شود؟ چقدر میتوانند محدودیت های دنیای واقعی را بپذیرند؟ به نظرم شما نمی توانید درمانگر ایشان باشید و یا حتی نقش مادری برای ایشان ایفا کنید با این حال می توانید در این بازی نقش بالغانه ای داشته باشید و در زمان هایی که رفتارهایی انجام می دهند که پیامدهای منفی دارد اجازه دهید خودشان با پیامد رفتارشان روبرو شوند. هرچند می توانید از قبل پیامد برخی پیامد رفتارهایشان را گوشزد کنید (البته به دور از سرزنش کردن ایشان).

نمی دانم چقدر کلام تان از توصیه، نصیحت، قضاوت، سرزنش به دور است و در کنار دیدن آسیب های که ایشان دیدند با او همکلام می شوید. و حتی می توانید در بعضی از موقعیت ها از خودشان سوال کنید که در این شرایط که احساساتی مثل غم، تنهایی، ترس و نگرانی را تجربه می کنید بهتر است چه کاری انجام دهیم؟ 

اینکه اختلافات کی قرار است تمام شود شاید بهتر است بررسی کنیم تا به حال برای حل این اختلافات دست به چه رفتارهایی زده ایم؟ لازم است چه رفتارهایی انجام دهیم که قبلا انجام نمی دادیم؟ حتی لازم است از چه رفتارهایی که باعث تداوم بخشیدن رفتارهای ایشان هست دوری کنیم؟ میتوانید با ایشان مطرح کنید که اینگونه ادامه دادن رفتارهای پرخطر (که آسیبش فقط شامل حال خودش نمیباشد و میتواند در زندگی شما هم اثرگذار باشد) برایش چه پیامدهایی خواهد داشت؟

ما متاسفانه کنترلی روی عوامل بیرونی نداریم و واقعا نمیتوانیم دیگران را تغییر دهیم هرچند نگرانی شما را درک میکنم و حق دارید در این شرایط نگران آینده ایشان باشید. با این حال محدودیت های خودتان هم درنظر داشته باشید و اگر می توانید جای تلاش برای منصرف کردنشان از داشتن اینچنین روابطی، تشویق شان کنید از درمانگری حضوری کمک بگیرند تا بدون جانبه داری و قضاوت، در جهت ایجاد زندگی سالم تر به ایشان کم نمایند.


باتشکر

زهرا محمدی- خانه توانگری طوبی


معرفی درس
امپراطوری رابطه
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه