سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

چگونه میشه به زندگی با همسرم برگردیم؟

پرسش

تاریخ ثبت : 04 اردیبهشت 1398
232  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
۱۳ سال پیش ازدواج کردم.‌ دارای تله مهر طلبی، رها شدگی و بی ارزشی هستم. همسرم دارای تله بی اعتمادی، اجتنابی و رها شدگی. همسرم اهل دوست مجردی بازی و من اهل خانواده. زندگی ما به واسطه مشکلات و اختلاف سلیقه ها، به واسطه تله ها کم کم سرد تر شد. حدود پنج سال پیش همسرم خواست که جدا شویم و گفت که تمایلی به ادامه زندگی ندارد. من راضی به این امر نبودم.‌ خیلی تلاش کردم که زندگی را نگه دارم. پیش مشاور رفتیم ولی فایده نداشت. مشاور گفت که یه مدت از هم جدا زندگی کنید و ایشان پذیرفت. برای سه ماه من و پسرمون را ترک کرد و بی خبر گذاشت. به واسطه یکی از فامیل ها برگشت. اما همچنان سرد و طلبکارانه. حدود ۶ ماه بعد از آن دست به خودکشی زد که خوشبختانه به موقع به بیمارستان بردند و مشکلی پیش نیومد. از بیمارستان بی خبر رفت منزل خانواده اش و پیام داد که زندگی ما تمام شده. یک ماه بعد به حالت طلبکارانه و دعوا برای تعیین تکلیف برگشت و اصرار داشت که من درخواست طلاق بدم. حتی تهدید که شاید دفعه بعد تو را بکشم و ... با چندین مشاور صحبت کردم تا بتونم درست تصمیم بگیرم مخصوصا که یه پسر نه ساله هم داشتیم. بدون اطلاع ایشان با وکیل صحبت کردم و وکیلم حکم طلاق همراه با حضانت فرزند و مهریه را گرفت ولی با مدت زمان سه ماهه. خیلی سر در گم بودم که حکم را اجرا کنم یا نه. برادرانم می گفتند این مرد زندگی برای تو نمی شه. وکیلم می گفت این حکم را شاید دیگه نتونی بگیری. اما ته دلم راضی به جدایی نبود و ترس و وحشت بعد از جدایی و دوست داشتن همسرم از طرفی و سردی و اصرار همسرم و خانواده اش به جدایی و بی اعتمادی که به واسطه خیانت ایشان به من ایجاد شده بود، و اصرار خانواده ام، باعث شد که بدون اطلاع ایشان طلاق بگیرم و در زمانی که سفر بود، همراه با پسرم و وسایلم(جهیزیه به گفته وکیل و وسایل شخصی خودم و پسرم) خانه را ترک کردیم. هنوزم راضی به این کار نبودم. اما در اون زمان بحران دیگه من نبودم که تصمیم می گرفتم شرایط بود که من را با خود می برد.‌ از همان لحظه خیلی پشیمان شدم. اما دیگه کار از کار گذشته بود. یه مدت که کلا در بی خبری گذشت و حتی یک تماس نگرفت. چند بار در دادگاه دیدمشون ولی با قهر، کم کم صحبت در خصوص پسرم.

مهمترین سوال :
آیا راهی وجود داره که من به زندگی با همسرم برگردم؟ آیا برگشتن کار درستی است؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
15 دی 1398 ساعت 01:21

سلام

نامه شما را خواندم.

زندگی سختی را تجربه کرده اید. در جایی از این نامه به روابط خوب و عاشقانه ای با همسرتان اشاره نشد و ظاهرا در این مدت زندگی مشترک وزن احساسات ناخوشایند به خوشایند سنگین تر بوده است.

چه چیزی باعث می شود بخواهید به این زندگی برگردید؟ آیا ایشان تغییر کرده اند؟ آیا در این زندگی نیازهایتان مثل امنیت، بیان خواسته های سالم، هویت و فردیت، تفریح و لذت تان تامبن می شود؟ آیا با توجه به اتفاقاتی که رخ داده میتوانید به یکدیگر اعتماد کنید؟ به نظر شما فرزندتان که مشاهده گر مشاجره های شماهاست در ذهنش چه افکاری شکل می گیرد؟ و چه تصویری از ارزشمندی، احترام، زندگی مشترک در ذهنش میسازد؟ ماندن در این زندگی برایتان چه مزایایی دارد که ترجیح می دهید به این رابطه ادامه دهید؟ 

اینکه بخواهید به برگشتن به این زندگی فکر کنید یا نه، میتوانید قبلش با خودتان دلایلی که از این زندگی بیرون آمده اید را مرور کنید. چقدر امکان گفتگو و حل مسئله با ایشان برایتان وجود داشت؟ آیا چالشی در زندگی تان بود که بتوانید با کمک یکدیگر آن را حل کنید؟ چقدر میتوانید در کنار یکدیگر لذت، آرامش را تجربه کنید و پیشرفت کنید؟

به نظرم باتوجه به نکاتی مثل: ترک منزل توسط ایشان، خودکشی، عدم تمایل به ادامه رابطه، دعواها و مشاجراتی که باهم دارید بهتر است برای بازگشت به این زندگی از خودتان بپرسید چه دلیلی شما را به این سمت سوق می دهد؟ باتوجه به اینکه در حال حاضر مراحل جدایی را سپری کرده اید میتوانید برای ادامه مسیر با تقویت ارزشمندی خودتان، خودسازی، تقویت مهارت هایتان برای شروع زندگی جدیدی خودتان را آماده کنید.‌ شما ارزشمند آفریده شده اید و لایق احترام هستید.

برای یک زندگی مشترک سالم دوست داشتن لازم است اما به تنهایی کافی نیست. 

باتوجه به شرابطی که مطرح کردید به شما کتاب "زندگی خود را دوباره بیافرینید" ترجمه دکتر حسن حمیدپور، انتشارات ارجمند را پیشنهاد میکنم و همینطور بسته غیرحضوری " شخصیت سالم تر" که می تواند در این مسیر برایتان کاربردی و مفید باشد را معرفی میکنم.


باتشکر

زهرا محمدی- خانه توانگری طوبیمعرفی کتاب
زندگی خود را دوباره بیافرینید

معرفی درس
بسته کامل مجموعه شخصیت سالمتر من (4 جلسه)
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه