سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

موفقیت ناکافی با توجه به توانمندی زیادی که در فرد وجود دارد

پرسش

تاریخ ثبت : 07 اردیبهشت 1398
410  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
پسری 15 ساله، بسیار باهوش و با استعداد دارم، به طوریکه از عهده هر فعالیتی بر می آید. در پروسه زندگیش تاکنون در عرصه درسی و علمی تمام هم رده هایش و اساتیدش بهترین نتیجه را با توجه به سطح بالای اطلاعات ایشان متوقع هستند، در حالی که آن اتفاقی که قرار هست بیافتد نمیافتد. همه متعجب که رده های پایین تر موفق می شوند و ایشان خیر. این موضوع تاکنون در چند امتحان مهم زندگی اتفاق افتاده و در همان لحظات اول بسیار ایشان را دگرگون و آشفته می کند، ولی بعد به زودی خود را پیدا می کند. حالا نمی دانم تاثیر درونی اش باقی می ماند یا خیر؟ در حال حاضر در وادی المپیاد در حال فعالیت می باشد، ولی می ترسم خدای ناکرده این اتفاق در این راه نیز اتفاق بیافتد. خودش اخیرا از من خواسته که من او را دکتر ببرم و نمی دانستم روانشناس ببرم یا روانپزشک؟ من خودم به موضوع تمرکز شک دارم ولی این را هم بگم که پسرم در جلوی تلویزیون و با گوش دادن آهنگ و در شرایط شلوغ هم می تواند درس بخواند و بسیار پر انرژی است و مرتب در حال حرکت و جنب و جوش است، حتی در حالت نشسته. می خواستم راهنمایی بفرمایید که حالا روانپزشک و یا روانشناس کدام می توانند به ایشان کمک کنند و یا توصیه ای دارید بفرمایید

مهمترین سوال :
سوال مهم من این است که فرزندم آیا مشکلی دارد؟ و اگر دارد به مسایل روانپزشکی برمی گردد یا مشاوره ای؟ به هرکدام برمی گردد بنده باید چه کنم؟ چه راهکاری دارید؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
14 دی 1398 ساعت 02:22

با سلام 

نامه شما را خواندم. 

نگرانی شما را نسبت به فرزندتان درک می کنم و از اینکه دنبال راهکاری برای کمک به ایشان هستید به شما تبریک می گویم.

اگر بخواهم سوال شما را در مورد اینکه آیا فرزندتان مشکلی دارد یا نه پاسخ دهم نیاز به اطلاعات بیشتری از ایشان دارم. برای مثال این قسمت از نامه شما که "در حالی که آن اتفاقی که قرار هست بیافتد نمیافتد" قرار است چه اتفاقی رخ دهد؟ منظورتان از اینکه ایشان موفق نمی شوند چیست؟ آیا به معیارها سطح بالایی که از ایشان انتظار می رود نمی رسند یا اینکه شکست می خورند؟ چه شرایطی مانع از رسیدن ایشان به اهداف شان می باشد؟ آیا اهدافی که مشخص شده است خواسته خودشان است یا القا شده خانواده، مدرسه و جامعه می باشد؟ لازم است به موقعیتی که ایشان به خواسته ها و انتظاراتی که از ایشان می رودنمیرسند با جزئیات بیشتری مطرح شود. اینکه ایشان در چه نقطه ای هستند و اطرافیان این سطح انتظار را بر چه اساسی دارند؟ 

 با توجه به اینکه ایشان در سن 15 سالگی و در مرحله نوجوانی هستند به شما پیشنهاد می کنم ابتدا به روانشناسی که آگاهی به حوزه نوجوان باشد مراجعه کنید تا با انجام مصاحبه و داشتن جلسه حضوری بتوانند مسئله را بررسی نمایند اگر نیاز به روانپزشک باشد حتما ایشان ارجاع می دهند و می توانید کمک تخصص تر هم از روانپزشک دریافت نمایید.


 باتشکر

زهرا محمدی- خانه توانگری طوبی


معرفی درس
آموزش غیر حضوری والدین توانگر
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه