سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

انتقام بعد از پایان رابطه

پرسش

تاریخ ثبت : 10 اردیبهشت 1398
266  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
۴سال در رابطه با آقایی بودم که مشکلات زیادی، هم خانوادگی و هم مالی داشت و میگفت میخواد از همسرش جدا بشه. دو فرزند دختر ۲۵ و ۱۲ ساله داشت که دوسال پیش گفت بجای جدایی، فعلا دختر کوچکم رو با مادرش میفرستم آلمان پناهنده بشن. دختر کوچکتر اونجا معتاد شد. دختر بزرگ هم اینجا ازدواج کرد و در زندگیش مشکل داره. کل خانواده دائم باهم دعوا دارند و از ایشون پول و هزینه زندگیشون رو میخوان. این آقا هم همچنان جدا نشده، میگه از طلاق میترسم. با وعده جدایی و درست شدن اوضاع رابطه اش رو با من حفظ میکرد. هر چند وقت میگفت عذاب وجدان دارم، اگه اونا رو ول کنم آدم بدی ام، پدر بدی ام. پس باید برم با زن و بچه ام. بعد دوباره برمیگشت پیش من، میدونم که جدایی از این آدم درست ترین کار هست، اما بابت مسایلی که بینمون بوده و عمر و احساسی که پاش گذاشتم همش به فکر انتقامم و میخوام با زن و بچش تماس بگیرم، یا هر جوری که شده یه کم اذیتش کنم. خیلی بهم ریخته و مضطرب شدم، الان یک هفته هست که باز گفت عذاب وجدان داره و رابطه رو تمام کرده‌، میگه یه مرد بدبخته که اینقدر مشکل داره، البته ایشون ۵۲ سالشه و من ۳۲ سالمه. و سابقه ازدواج ناموفق قبلی داشتم.

مهمترین سوال :
اول در مورد حس انتقام و تماس با خانواده اش و گفتن یک سری مسایل، آیا این حس طبیعیه و اگه اینکار رو بکنم آروم میشم؟ دوم چطور با شرایط الان کنار بیام؟ این اتفاق بارها بینمون افتاده و تا من آروم میشم و زندگیم رو جمع میکنم باز اون برمیگرده سراغم و من چون هنوز دوسش دارم نمیتونم محکم وایسم و نه بگم بهش و دوباره رابطمون شروع میشه، حالا آیا باز باید باهاش یبار دیگه حرف بزنم؟ و شرایطم رو براش بگم و اتمام حجت کنم باهاش؟ یا بذارم به عهده زمان و ببینم اینبار هم آیا برمیگرده یا نه؟ خیلی در این ۴ سال از نظر مالی، عاطفی و تحصیلی بهم ضربه زد، با خانواده من آشنا شد و من رو به مادر و پدرش معرفی کرد همه فامیلش بجز خانواده ی زنش و بچه هاش از حضور من خبر داشتند و در ارتباط بودم با اقوامش، من میخواستم دکتری بخونم خارج ایران. بخاطر علاقه ام به اون و تشکیل زندگی موندم. اون موقع دلار ۳ تومن کجا الان کجا؟ از نظر روحی هم که کاملا بهم ریخته و دل آشوبم، برای همین الان دائم بفکر انتقامم.

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
11 دی 1398 ساعت 12:01

با سلام

نامه شما را خواندم و بابت شرایطی که تجربه می کنید متاثر شدم. 

بودن در رابطه عاطفی با مردی که بیست سال از شما بزرگتر است شاید مزایایی داشته باشد مثل: به لحاظ رفتاری پخته تر عمل کردن ، داشتن استقلال مالی با این حال این رابطه برای شما معایبی به همراه دارد که شما را به این نتیجه رسانده است که  "میدونم که جدایی از این آدم درست ترین کار هست" ظاهرا احساسِ شکستی که تجربه می کنید در شما احساساتی مثل غم، خشم، تنفر و....ایجاد می کند و برای رهایی از این احساسات دست به انتقام می زنید. موقتا احساسات ناخوشایندتان کم می شود ولی فکر اینکه شکست خورده اید و یا از شما سوءاستفاده شده است مهرتاییدی دریافت می کند که نمی دانیم آیا با انتقام شما به آرامش واقعی می رسید یا این احساس ناخوشایندتان به احساس دیگری تبدیل می شود؟ این انتقام چه پیامدهای برای ادامه زندگی تان خواهد داشت؟ این انتقام جز کاهش احساسات منفی تان چه دستاورد دیگری برایتان خواهد داشت؟

شما حسابدار هستید و برای خودتان چشم ازاندازی دارید و سوال من از شما این است که این رابطه تا چه حد می تواند به شما امنیت دهد؟ 

ظاهرا ایشان تکلیف شان با خودشان روشن نیست و شما هم در این بلاتکلیفی مانده اید تا در کنار روشن کردن تکلیف شان با همسرشان، با فرزندان شان، تکلیف شما را هم روشن نمایند. 

می توانید بررسی نمایید در طی این چند سالی که با ایشان بودید چه فرصت هایی را از دست داده اید؟ آیا تغییراتی که شما در این رابطه به دنبال آن هستید رخ خواهد داد؟ به قول آقای دکتر برای ازدواج دوست داشتن لازم است اما کافی نیست.

شما تجربه ی یکبار جدایی را با تمام سختی هایی که برایتان داشته است پشت سرگذاشته اید و برای انتخاب دوم تان بهتر است انتخابی داشته باشید که بتواند در ادامه زندگی به پیشرفت، آرامش و لذت شما منجر شود تا ماندن در بین درگیری ها و بحث هایی که ناخودآگاه بر زندگی شما هم اثرگذار خواهد بود. بیشتر از انتقام گرفتن از ایشان، به نظرم شما در حال از دست دادن چیز با ارزش تری هستید بدون اینکه آگاه باشید و آن عزت نفس و ارزشمندی تان می باشد که لیاقت رابطه سالم را دارد. 

باتوجه به آنچه مطرح کردید به شما بسته غیرحضوری شخصیت سالمتر را پیشنهاد می دهم که می تواند در شفاف سازی مسئله ای که در آن قرار گرفته اید و پیدا کردن ریشه مسائل تان برایتان کارآمد باشد. 


باتشکر

زهرا محمدی- خانه توانگری طوبی


معرفی درس
بسته کامل مجموعه شخصیت سالمتر من (4 جلسه)
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه