سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

نحوه رفتار در مشاوره طرحواره درمانی

پرسش

تاریخ ثبت : 18 اردیبهشت 1398
507  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام.من حدود 8 ماهی هست که با یک مشاور کار طرحواره درمانی رو انجام میدم. از موقعی که شروع کردیم، بخاطر تله نقص و شرم و تله بی اعتمادی، من برخوردها و صحبتهایی رو با ایشون داشتم که نتیجه برداشت های اشتباه و ناشی از این تله ها بود. ایشون گفتند تو میتونی درباره اش با من حرف بزنی ولی انتظار نداشته باش که من تو فاز دفاعی نرم و خیلی معمولی به حرفهای تو گوش بدم و هیچ واکنشی نشون ندم. من در طول مدت مشاوره، ازین دست حرفها، گله و شکایتها به ایشون داشتم، که یکسریش درست بوده و بعضی هاش بحق نبوده، اما مسئله اینجاست که بعد از بیان کردن، ایشون رفتارهایی رو با من داشتن به این دلیل که چرا فلان حرف رو به من زدی، یا اصلا سکوت میکردن بدون اینکه حرفی بزنن درباره اش با من و من رو مجددا وارد فضای پر از ابهام می کردند که باعث میشد تله های من فعال بشه. الان نزدیک چند ماهی هست که رفتارهایی از ایشون میبینم و صحبتهایی میکنن که برای من نگران کننده و اضطراب آور شده، ایشون به من میگن اگر کسی خواست تو رو بندازه تو تله، با دونستن نقاط ضعفش باید پیش دستی کنی، جملاتی بکار میبرن که من رو به سمت تله سوق میده و ازین موضوع اگاهند

مهمترین سوال :
نگرانی من اینه که ایشون با آگاهی از نقاط ضعف من به دفاع از خودشون مشغولند، گله و شکایت من براشون به منزله اینه که من میخوام ایشون رو تو تله بی ارزشی بندازم که درمقابلش طوری رفتار میکنن که کم نیارن و بازنده نباشن!! من چجوری میتونم درباره این مسئله با ایشون حرف بزنم؟ اصلا اینکه من درباره برداشتهام نسبت به ایشون، صحبت میکردم کار اشتباهی بوده؟ وقتی درباره اتفاقات بین خودمون صحبت میکنم و بعد که متوجه اشتباهم میشم و چیزیکه فهمیدم رو میگم، طوری صحبت میکنن که یعنی من دارم گولشون میزنن، به اصطلاح برو خودتو سیاه کن، حرفتو زدی حالا میگی بخاطر فلان بوده؟!! من تو لحظه کنترلی روی رفتار طرحواره ایم ندارم و بعدش که بهش فکر میکنم متوجهش میشم. ولی ایشون ناراحتی و خشمی که از رفتار من پیدا کردند رو بطور مدام در لفظ و بیانشون نشون میدن. من با این مسئله باید چکار کنم؟ اگر ایشون هنوز طرحواره های فعال دارن، چطور میخوان رفتار سالم رو به من یاد بدن؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
05 دی 1398 ساعت 00:39

با سلام

نامه شما را خواندم و خاطرم هست حدود نه ماه پیش همین سوال را باهم بررسی کردیم رفتار طرح واره ای درمانگر طرح واره  و به ویژگی های یک درمانگر حرفه ای پرداختیم. 

اگر هنوز نتوانستید با ایشان رابطه درمانی داشته باشید چه چیزی باعث می شود همچنان به درمان ادامه دهید؟ 

شما در اتاق درمان می توانید احساساتی را که تجربه می کنید با درمانگرتان در میان بگذارید به این علت که گاهی اوقات آن احساساتی که تجربه می کنید شبیه احساساتی می باشد که در بیرون و در دنیای واقعی تجربه می کنید و این نکته می تواند به روند درمان تان کمک نماید. 

درمانگر شما قرار است در این مسیر همراه شما باشد و با رعایت حدومرز  و اصول حرفه ای مشاوره به روند درمان تان کمک نماید.

سیر رشد خود را در طی این مدتی که جلسات را ادامه می دادید بررسی نمایید اگر تغییراتی می بینید و یا آگاهی هایی کسب کرده اید به درمان تان ادامه دهید در غیر این صورت اگر بیشتر برای شما چالش آفرین بوده است و جلسات بیشتر تنش زا بوده است از خودتان بپرسید چه چیزی باعث می شود با اینکه جلسات از هدف تان دور است همچنان ادامه دهید؟ در کدام قسمت های دیگر زندگی تان با اینکه می دانید برایتان کارآمدی وجود ندارد با این حال  خاتمه دادن و شروع مجدد برایتان سخت است؟باتشکر

زهرا محمدی-خانه توانگری طوبی 


معرفی درس
بسته کامل مجموعه شخصیت سالمتر من (4 جلسه)
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه