سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

روانشناس و سخنران حرفه ای شدن

پرسش

تاریخ ثبت : 12 خرداد 1398
508  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام و وقت بخیر
بنده لیسانس مهندسی مکانیک و فوق لیسانس MBA
هستم و ۱۲ سال سابقه کار در صنعت مدیریت برنامه ریزی و منابع انسانی داشته ام ...و علاقه زیادی به روانشناسی وارائه سمینار و آگاهی دادن و کار در این زمینه دارم
....در کنار کارم روانشناسی تحصیل کردم و الان ترم چهار کارشناسی هستم...
اما این تحصیل اطلاعاتی رسما به من نداده ...
آیا نیاز بود روانشناسی بخوانم یا دوره های جانبی کفایت میکند؟
یک چا رت از کتب و فایل ها که باید مطالعه کنم تا حرفه ای شوم میخواهم
اینکه بخواهم شبیه دکتر شیری و دیگران کار کنم
چه در حوزه روانشناسی عمومی و یا تخصص خود دکتر روانشناسی عمقی
به چه ترتیب مطالعه کنم
چه کتبی
خواهش میکنم به detail بنده رو راهنمایی کنید

و همچنین خارج از ایران در چه سمینارها یا کلاس هایی شرکت کنم ؟

مهمترین سوال :
یک چارت مشخص از کتب و فایل ها و دوره هایی که در داخل و یا خارج از ایران نیاز هست که بگذرونم؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
09 آذر 1398 ساعت 03:24

با سلام 

متن نامه شما را خواندم و متوجه شدم با شروع به خواندن رشته روانشناسی به صورت تخصصی قدم در مسیری گذاشته اید که به آن علاقمندید. قبل از اینکه پاسخی در مورد منابع مطالعاتی تقدیم تان نمایم لازم است بررسی نمایید آیا در برهه های دیگری از زندگی تان هم پیش آمده است که همزمان علاقمندی های متفاوتی داشته باشید و در کنار کارتان مشغول به فعالیت دیگری شوید؟ چه مدتی ست در شغل فعلی تان مشغول به کار هستید؟ آیا پیش آمده است احساس کنید موفقیت های دیگران در زمینه های مختلف از شما بیشتر است؟ آیا کارهای نصفه نیمه ای دارید که به تعویق افتاده باشند؟ 

در متن نامه تان اشاره داشتید که "اما این تحصیل اطلاعاتی رسما به من نداده" ، "آیا نیاز بود روانشناسی بخوانم یا دوره های جانبی کفایت میکند؟" اینکه متون تخصصی و دانشگاهی بتوانند ما را روانشناس یا مشاور نمایند دور از واقعیت است اما این نکته به این معنی نمی باشد که لازم به مطالعه  و خواندن آنها به طور جدی نمی باشد. اتفاقا آنها زیربنای مطالعاتی هستند که شما در سالهای آینده خواهید داشت. این متون تئوری درواقع در تشخیص درست می تواند به شما کمک نماید و اگر تصمیم دارید روانشناس حرفه ای شوید به طور جدی دروس دانشگاه را مطالعه بفرمایید و تا زمانیکه اساتیدتان هستند از کمک های آنها بهره برید.

بیان نمودید"یک چا رت از کتب و فایل ها که باید مطالعه کنم تا حرفه ای شوم میخواهم" اینکه دقیقا چارت مشخص و از پیش آماده شده ای وجود داشته باشد متاسفانه چنین چیزی نیست. بسته به رویکردی که شما انتخاب می کنید می توانید مطالعات تان را شروع نماید. چارت اصلی دروس دانشگاه از دوره کارشناسی تا مقطع دکتراست که اکثر دانشجویان رشته روانشناسی می گذرانند. بسته به اینکه در کدامیک از رویکردها تمایل به کار کردن داشته باشند آن نظریه و رویکرد را به صورت جدی دنبال می کنید. با سرچ کردن در مورد بزرگان آن نظریه و کتاب ها و مقالات موجود و به روز می توانید در آن رویکرد حرفه ای شوید. برای مثال ممکن است علاقمند به مباحث طرح واره درمانی یا درمان شناختی-رفتاری باشید. میتوانید با سرچ کردن "جفری یانگ، بک" به منابع مطالعاتی زیادی برسید و کتاب های مرتبط با مبحث طرح واره درمانی را مطالعه فرمایید. از کتاب هایی که منبع اصلی هستند تا کتاب هایی که برای مطالعات بیشتر توصیه می شوند. (این بسته به رویکرد انتخابی شما دارد)

در مورد شرکت در دوره های خارج از کشور ، در صورت انتخاب رویکردتان، مطالعه کتاب ها و مقالات به روز آن رویکرد، کار کردن و کسب تجربه هایی مرتبط با آن رویکرد می توانید در صورت تمایل و احساس نیاز به کارگاه هایی از آن رویکرد که در خارج از ایران برگزار می شوند شرکت نمایید. 

همانطور که خودتان هم می دانید راه میانبری وجود ندارد و مسیری که در آن قرار گرفته اید نیاز به مطالعه، تجربه و زمان دارد. 

پس در مجموع:

  1. دروس دانشگاهی را جدی بگیرید و بادقت مطالعه بفرمایید و تا زمانیکه دسترسی به اساتیدتان دارید از راهنمایی آنها استفاده نمایید. 
  2. بعد از مطالعه رویکردهای مختلف، رویکردی که به شخصیت شما، علاقمندی و توانمندهایتان نزدیکتر می باشد را انتخاب کنید و شروع به مطالعه کتاب ها و مقالات آن رویکرد نمایید.
  3. شرکت در کارگاه هایی که در مورد آن رویکرد برگزار می شود و آموزش به صورت حضوری و شرکت در کلاس های سوپرویژن برای کسب تجربه بیشتر در مورد مراجعین .
  4. در صورتی که احساس نیاز کردید میتوانید در کارگاه های خارج از کشور هم شرکت نمایید. 


باتشکر

خانه توانگری طوبی

زهرا محمدی

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه