پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

مسیر شغلیمو نمیتونم پیدا کنم.

پرسش

تاریخ ثبت : 16 خرداد 1398
514  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام ممنون از وقتی که میذارید. مدت هاست (حدود 5 سال) در کار بازاریابی شبکه ای هستم اما نتایج لازمو نگرفتم و از نظر مالی پیشرفت نکردم اما مهارت های خوبی یاد گرفتم مثل فن بیان و فروشندگی. تحصیلاتم در زمینه ی مهندسی صنایع بود و ارشد مدیریت صنعتی خوندم اما وارد فضای کارش نشدم . الان حدود یک ساله آی تی و شبکه میخونم همزمان با بازاریابی که گفتم . و بهش علاقه هم دارم . اما موفقیت در بازاریابی شبکه ای را بیشتر دوست دارم چون بهم پول بیشتر و قدرت بیشتر میده در حالت ایده آل.
جدیدا کتاب شجاعت خانوم دبی فورد را میخوندم میگفت با دلت تصمیم بگیر چیو دنبال کنی. میگفت ما جی پی اس درونی داریم. خانوم اسکاول شین میگه طرح الهیتونو از خدا بخواید . اما من صدایی درونم نمیشنوم. نمیدونم چیو با تمام وجودم بچسبم بهش. حس میکنم یه عالمه کار نیمه تموم باقی گذاشتم و نزدیک 28 سالم شده و شغل مشخصی ندارم و همرو با شک ادامه دارم میدم. ممنون از توجهتون

مهمترین سوال :
نمیدونم برای چه کار و شغلی مناسبم. 5 ساله بازاریابی شبکه ای بودم و نتیجه نداشته بجز تجربه. تحصیلاتم مهندسی صنایع است ولی علاقه ندارم بهش و الان دارم تازه در استانه ی 28 سالگی آی تی دارم یاد میگیرم که بدم نمیاد. از کجا بدونم چه راهیو باید با تمام وجودم روش تمرکز کنم؟ چرا هیچ ندایی درونم منو هدایت نمیکنه به سمت مسیری که براش بدنیا اومدم. حس مفید بودن ندارم الان . لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

صوناچايچي
صوناچايچي
03 تیر 1398 ساعت 23:34

سلام سپاس از اعتمادتان

نوشته شما را خواندم و در نوشته تان متوجه تردید تصمیم گیری از یک سو و نگرفتنِ نتیجه ی مطلوب و درخور از سوی دیگر، شدم. و در تجربه چنین احساساتی شما سه انتخاب خواهید داشت:

۱- در همین احساس قربانی بودنی که از آن گفته اید، باقی بمانید. یعنی بابت این نارضایتی گلایه کنید، شکایت کنید، غر بزنید، استرس بکشید، ناراحت باشید و خودتان، جامعه و یا برخی اطرافیانتان را مقصر بدانید و..، در این شرایط شما دچار یک عدم لذت عمیق در زندگی خواهید شد، زندگی به نظرتان بیهوده خواهد آمد و در نتیجه تجربه اضطراب از این ناکامی، روزبهروز،به عدم مطلوبیت بیشتری تن خواهید داد.

شاید با خواندن این چند خط فکر کنید محال است این انتخاب را داشته باشید اما متاسفانه درصد بالایی از افراد این راه حل را انتخاب می‌کنند چرا که آسان ترین گزینه، نپذیرفتن مسئولیت اتفاقات و انداختن آن ها به گردن دیگران استاز سوی دیگر، ترس از شکست شما را به سمت اقدام نکردن هدایت خواهد کرد و لذا با مرور زمان احساس ناخوشایند بیشتری به سراغتان خواهد آمد.

۲- راه حل دوم این است که یک تاریخ معینی انتخاب کنید، چند هفته چند ماه و یا حتی چند سال بعد و در تقویم تان کنار آن تاریخ بنویسید من در این تاریخ، آنچه را که دوست ندارم(چیزی که الان مشغول هستید) کنار میگذارم و یک چیز(آنچه را که دوست دارم به آن دست یابمانتخاب میکنم.

۳- سومین‌ انتخاب، مفهوم همان اصطلاحی ست که زیاد شنیدهایم ”کاری کن نه سیخ بسوزه نه کباب” در واقع شما نیازی ندارید که لزوما قربانی بمانید  و نه اینکه یک تحول و انقلاب بزرگ ایجاد کنید چرا که ممکن است مثلا این انقلاب برایتان هزینه های سنگینی زمانی و  غیره داشته باشد پس این راه را انتخاب کنید که جهان بینی خود را بازبینی کنید، در واقع همان مفهومی که در روانشناسی به آن reframe میگویند، یعنی سعی کنید راه قبل را ادامه دهید اما ازپنجرهای دیگر به آن بنگرید مثلا بهره‌ای تغییر تخصص قبلی تان یعنی بازاریابی شبکه که. زمان زیادی را نیز به آن اختصاص داده اید همان را به شکل دیگری انجام دهید، این شکل دیگر یعنی مجموعه ای از عوامل کوچک و بزرگ مثل ایجاد انگیزه، نظم مشخص، داشتن یک روتین برای پیداکردن باگهای مسیرتان، داشتن تارگت های  کوتاه مدت ‌و درازمدت. اینکه شما در این کتاب ها چیزی را به عنوان طرح الهی یا جیپیاس درونی آموخته اید اصلا اشکالی ندارد و می‌تواند خیلی هم کمکم کننده باشد اما توجه کنید که شما در شکل دستیابی به آن دچار خطا شدهاید، با اینکه دست روی دست بگذارید نمی توانید به نتیجه ای برسید.درواقع شما منتظر یک الهام بیرونی هستید که درونتان را دگرگون کند اما حقیقت این است که این شما هستید که باید با ایجاد علاقه و استمرار، اشتیاق و جرقه درونی ای در خود بسازید و بعد به مرور، نمود بیرونی آن را ببینید.

شما برای اینکه به اینکه به یک اوج و پیشبرد در شغل تان دست یابید به تلاقی سه فاکتور باهم نیاز دارید:  علایق شما/ استعداد و. توانمندی های شما / نیاز بازار / 

از سوی دیگر شما باید تعریف خود را از یک شغل ایده آل نیز تغییر دهید،   شغل ایده آل تنها کافی ست که درصد کمی از هر سه مورد بالا را دارا باشد نه اینکه صددرصد . حتی اگر یکی از موارد از درصد بالایی برخوردار باشند می‌توانند ضعف درمورد دیگر را پوشش دهند مثلا اجازه دهید شرایطی را به عنوان مثال، متصور شویم:  درشغلی درآمدنسبتا خوبی داریدیعنی نیازبازار را درست متوجه شده اید از سوی دیگر توانایی و استعدادهایم را نیز داشته اید که توانسته اید انجام دهید اما اگر علاقه تان کم است و لذتی نمیبرید در اینجاست که باید مورد سوم را با انگیزه بخشی های جانبی دیگر، برای خودتان جایگزین کنید و به نوعی آن را نادیده بگیرید.

رابینسون(۱۹۵۰) مشکلات انتخاب شغل را به سه گروه عمده تقسیم می‌کند:

“ ۱-مشکلات سازشی= ناراحتی های عاطفی-فقدان اطلاعات شغلی و حرفه ای-عدم استعدادکافی-عدم توانایی در ایجاد رابطه با دیگران درمحل کار و یا عدم توانایی در سازگاری با محیط شغلی.

۲-مشکلات بی مهارتی= مهارت نداشتن فقط به این معنی نیست که نمیتوانید کاری را درست انجام دهید بلکه بدین معنی نیز می‌تواند باشد که شما مهارت تصمیم گیری نیز ندارید که می تواند دلایل بسیاری داشته باشد، اضطراب بالا که باعث وسواس و مردد بودن در تصمیم گیری می‌شود،عدم بلوغ فکری که بدلیل عدم استقلال قادر به تصمیم گیری به موقع نیستید،خودباوری که باعث استمرار در مسیر خواهد شد.

۳-مشکلات بی تصمیمی= هرنوع شک و تردید و ناتوانی در انتخاب شغل در زمره مشکلات بی تصمیمی قرار می‌گیرد، بی تصمیمی با افزایش سن بالا بیشتر می‌شود و افرادی که در گذشته، اجازه تصمیم گیری مستقل نداشته اند بیشتر در معرض دچار شدن به این حالت هستند، از سوی دیگر گفتار و خواستار خانواده و دوستان و اطرافیان فرد می‌تواند تاثیر بسیاری. در تردید فرد داشته باشد. “

موضوع بسیار مهم پایانی ای که نیاز می بینم به آن بپردازم این است که شما در هر شغلی که باشید به استمرار نیاز دارید و لازمه استمرار داشتن انگیزش است و ازآنجاییکه در کشور ما ، شغل ها بصورت دیربازده. هستند لذا این موضوع از اهمیتی بالاتری برخوردار می‌شود،   هاوینگ هرست(۱۹۶۴) “ انگیزش شغلی را برای ادامه اشتغال لازم و ضروری میداند “  در واقع هر فردی می تواند با نیروی استدلال و عقل خود، فشارهای خارجی را تحت کنترل خود درآورد، اهداف کوتاه مدت و دراز مدتی برای خود تعیین کند و در جهت انگیزه بخشی به خود، از حرکت باز نایستد.سنجش موفقیت شغلی خود را تنها به عواملی از جمله درآمد بالا محدود نداند و میزان مشارکت در جامعه، اراضی نیازهای غیرمادی عده ای و ... را نیز مهم بداند و درنتیجه احساس رضایتمندی بیشتری را به خود انتقال دهد.

امانتدار اعتمادتانم ‌ و آماده پاسخگویی به سوالات آتی تان هستم.

چایچی-خانه توانگری طوبی  

 

.


معرفی کتاب
راهنمایی و مشاوره شغلی حرفه ای دکتر شفیع آبادی

معرفی درس
بسته توانگرشو های 1،2،3
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سوال شما با موفقیت ثبت شده است و پس از بررسی درمانگر پاسخ خواهیم داد

سوالات مشابه