سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

گیج و سردرگم هستم

پرسش

تاریخ ثبت : 17 خرداد 1398
459  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام من ۳۷ سالمه. از ۲۴ سالگی تازه شروع به کار کردم، با شاگرد مغازه بودن. ۲۶ سالگی با دختری آشنا شدم و باهم مغازه بدلیجات زدیم و با هم ازدواج کردیم. قرار گذاشتیم تا وضعمان رو به راه نشده بچه دار نشویم. یک مغازه خریدم در کوچه فرعی. حدود دو سال هم به خانواده هامون چیزی نگفتیم، چون وضع خانواده خودم که بازنشسته ارتش هستند و وضع مالی خوبی ندارند و خانواده خانمم که سرپرست مادر است و خانواده طلاق هستند. صاحب فرزند شدیم و تا دو سال بعد وضع متوسطی داشتیم. زندگی تقریبا رو به راهی داشتیم تا کلا ورق برگشت و هی بد آوردم. بدهی پشت بدهی. تا سال گذشته از مغازه اجاره ای در پاساژی که ۱۰ سال از اول مغازه داری بودم بیرون اومدم و به مغازه خودم که ۷ سال پیش خریدم انتقال دادم. ولی فروش خوب نبود و باعث شده به شغل های دیگر رو بیاورم. کارگری ساختمان که تا حالا انجام نداده بودم، پیک موتوری، ویزیتوری. که در هیچ کدام موفق نبوده و نتوانستم ادامه بدهم. دوباره سر مغازه برگشتم و الان تمام پولم هم تمام شده هر چند ۱۰ سال پیش هم از صفر شروع کردم، ولی الان بچه دارم. نمیدونم. سر در گم شده ام. خیلی وقت ها فکر خودکشی به سرم میزنه.

مهمترین سوال :
آیا راهی هست من دوباره به روز های خوب برگردم؟ خسته شدم. همسر خوبی دارم. دختر خوبی دارم. خانواده هایمان خوب هستند. فقط و فقط مشکلم مالی است. فکر اینکه چک بی محل بدم به سرم میزند. دعانویسی و جادو هم کردم. خیلی خنده داره و خوب جواب نداده. قبلا دور و بدم تمام آدم ها شاد بودند اما الان هر کی مشکل داره طرفم میاد. از همه جا می باره. یه خاطره بد هم از گذشته دارم که هر چند وقت یکبار به ذهنم میاد و گریبانم رو میگیره که امیدوارم زن و دخترم نفهمند. خانواده خودم ماجرا رو میدونند. آیا راه چاره ای هست برام؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

الهه دهقانیان
الهه دهقانیان
06 آبان 1398 ساعت 23:56

باسلام واحترام

توضیحات شما ،شرایط سخت شما را کاملا مشخص میکند اما به نظر میرسد مواردی را باید در نظر میگرفتید که تا این حد دچار افکار منفی وافسردگی نشوید.

به طور مثال ؛ ایجاد کسب و کار همیشه به موفقیت ختم نخواهد شد.

 گاهی شکست و ورشکستگی در کسب و کار راه را برای موفقیتی بیشتر باز خواهد کرد. بنابراین نیاز است تا در این زمینه نکاتی را مد نظر قرار دهید ،سپس در همان مسیر حرکت کنید وانتظار معجزه یا اقدامات ماورایی نداشته باشید.در هر صورت هر شخصی باید بتواند برای رشد کردن ونتیجه درست گرفتن هزینه آنرا بپردازد. اینکه به دنبال دعا واتفاقات عجیب باشید بدترین راهکار است.اما پیشنهاد میکنم در این زمینه به نکاتی که خدمتتان ارائه میشود توجه فرمایید:

۱)هدف گذاری واقع گرایانه و با قاعده می تواند نقش زیادی در رفع مشکلاتتان داشته باشد. عدم داشتن برنامه باعث ناامیدی و ناتوانی تان خواهدشد. با احساس شک و تردید خود مبارزه کنید، از جا بلند شوید، گرد ناامیدی را از خود پاک کنید و دوباره به میدان کسب و کار بازگردید. نیازی نیست که خیلی سریع این کار را انجام دهید، اما اگر برای خود موعد مقرری تعیین یا استراترژی جدیدی تدوین نکنید، ممکن است جاه طلبی خود را در زمینه کسب و کار از دست بدهید و به طول کلی ناامید شوید. فهرستی از اهدافی تهیه کنید که می خواهید به آنها دست یابید. روی اهداف هوشمندانه تان تمرکز کنید، نه اهداف مبهمی که فقط روحیه تان را از بین می برند. به محض آن که برای خود اهداف روزانه یا هفتگی مشخص کنید، احساس مثبت گرایی در وجودتان شعله ور شده و انگیزه و اشتیاق کافی برای تیک زدن جلوی تک تک اهداف فهرست تان را خواهید داشت.

۲) شاید تماس گرفتن با دوستان و درخواست کمک کردن کمی سخت باشد، به ویژه زمانی که در مورد شکستتان احساس شرمندگی می کنید. یکی از اولین مسائلی که در هنگام ورشکستگی باید بدانید این است که نباید از درخواست کمک خجالت بکشید. همه افراد درشغل خود با فراز و نشیب هایی رو به رو می شوند. این بار هم نوبت شما شده است.

۳)سعی کنید تا آنجایی که می توانید از پرسیدن این سؤال: “چرا چنین اتفاقی افتاد؟” پرهیز کنید، چرا که پرسیدن این سوال شما را در گذشته نگه داشته و جلوی پیشرفتتان را می گیرد. این سوال هیچ گونه راه حلی برای حل مشکل، به شما معرفی نمی کند.

در عوض چیزی که باید به آن توجه داشته باشید دو سوال زیر است:

این بار انتظار دارید که چه اتفاق متفاوتی روی دهد؟

برای رسیدن به آن نقطه چه کاری باید انجام دهید؟

۴)فقط کافی است بر روی راه های مختلف تمرکز کرده و آنها را در ذهن خود تجسم کنید. به خودتان بگویید که من باید به عنوان مثال ۸ راه حل مختلف برای فائق آمدن بر مشکل فعلی خودم پیدا کنم. تنها دانستن این مطلب که شما راه حل های متفاوتی پیش رویتان قرار دارند به شما کمک می کند که احساس بهتری پیدا کنید. بر طبق لیستی که تهیه کرده اید، انتخاب های متفاوت انجام دهید و کار خود را بر روی برنامه دنبال کنید.

۵)شما زمانیکه به ناامیدی می رسید معمولاً شور و اشتیاق اولیه خود را از دست می دهید و دیگر حتی تمایلی ندارید که به موضوع مورد نظر فکر کنید.مسئله ای که برایتان پیش آمده دشوار است، از آن ناامید شده اید، و احساس می کنید که نمی توانید کار به جایی ببرید. بنابراین هر کاری که شما را از آن دور کند برایتان جالب تر به نظر می رسد. در یک چنین زمانی به دنبال این هستید که هر طور شده از کار اصلی طفره بروید؛ اما اگر اهداف از پیش تعیین شده را داشته باشید و مسیر مناسبی را برای خود انتخاب کرده باشید، گذر ازاین دست اندازهای کوچک نباید شما را خسته و ناراحت کند.

۶)  به بررسی و تحلیل شکستتان بپردازید.. اگر رویکردی بی طرفانه در پیش بگیرید، بهتر خواهید توانست دلیل اصلی شکست را دریابید.

اما پیشنهاد آخر و مهم مراجعه به روانپزشک ، به علت وجود افکار خودکشی میباشد.

باسپاس از اعتماد شما

الهه دهقانیان

خانه توانگری طوبی


معرفی کتاب
خلاقیت وحل مسئله،ترجمه مهدی قراچه داغی

معرفی درس
آموزش غیر حضوری سفر زندگی
بسته از سی سالگی به بعد 1 تا 4
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه