سوال خود را هم اکنون بپرسید

پاسخ متنی و صوتی

توسط درمانگران، مشاوران و روانشناسان

دریافت در کمتر از ۲۴ ساعت

به صورت محرمانه و کاملا خصوصی

پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

ازدواج این دو تیپ شخصیتی

پرسش

تاریخ ثبت : 08 تیر 1398
1,048  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
من یه پسر،با تیپ شخصیتی infp هستم،عاشق دختری شدم با تیپ شخصیتی enfj.
میخواستم بدونم شرایطمون چجوریه؟ خیلی تناقض داریم؟ باید چه کارهایی برای درک بهتر همدیگه انجام بدیم؟

مهمترین سوال :
اصلا ازدواج این دو تیپ چند درصد موفقه به نظرتون؟

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

زهرا محمدی
زهرا محمدی
17 مرداد 1398 ساعت 15:34

با سلام

نکته ای که در ابتدای پاسخ لازم می دانم به آن اشاره کنم این است که بر اساس تست، ازدواج کردن اشتباه است. تست کمک می کند ما رصد کنیم چه ویژگی های شخصیتی داریم.  تست MBTI البته خیلی مباحث جالبی در این زمینه دارد. تایپ ما  فقط بخشی از ماجرای هر رابطه است. اما بهرحال قالب تایپ شخصیتی ما کمک قابل ملاحظه‌ای به انتخاب‌های بهتر ما می‌کند و همین باعث می‌شود کنترل بهتری روی رفتار خودمان داشته باشیم و درک تفاوت‌ها برایمان آسان‌تر شود و حتی از این تفاوت‌ها به نفع خودمان و روابطمان استفاده کنیم.

اشاره کردید  شما تیپINFP هستید و ایشان ENFJ 

لازم است علاوه بر دقت بر اختلافات تایپی بر شباهت ها هم دقت کنید. برای مثال هر دوی شما در حوزه تصمیم گیری بر اساس باورها و ارزش های شخصی خود عمل می کنید که بهتر است دقت کنید شاید در بعضی موارد تفاوت این باورها و ارزش های شخصی باعث تعارض هایی شود که می توانید در موردشان با همدیگر صحبت کنید. تفاوتی که در حوزه سبک زندگی دیده می شود  شما P هستید و ایشان J  این اختلاف در این حوزه بیشتر می تواند به شما آگاهی دهد که طرف مقابل شما در اجرای برنامه های زندگی سبک زندگی منظمی دارد و شما برعکس ایشان، اکثرا فکر می کنید زمان هست و برای اجرای برنامه هایتان تا جایی که زمان باشد به خودتان فرصت می دهید و گاهی تا دقیقه 90 ممکن است طول بکشد. 

ما بر اساس تست MBTI توصیه نمی کنیم دو نفر برای ازدواج با هم مناسب هستند یا نیستند بلکه این تست و دانش بیشتر به مهارت ارتباطی و سازگاری ما کمک می کند. شناسایی شخصیت اطرافیان و دلیل برخی از رفتارهای آنها می تواند تحت تاثیر تایپ شخصیتی آنها باشد مهم این است تفاوت ها یکدیگر را بشناسید و به آنها احترام بگذارید.
مشرب هر دوی شما شهودی- احساسی یا آرمان گرا (NF) است به این معنا که وقتی آرمان‌گراها با هم وارد رابطه عاطفی می‌شوند ممکن است برای مدتی احساس مسرت عمیق و عجیبی را تجربه کنند، چون هردوطرف احساس می‌کنند توسط نفر مقابل درک و شنیده می‌شوند. درحالی‌که اتفاقی که ممکن است رخ دهد این است که این دو نفر در واقع عاشق تصویر خودساخته ی خودشان از طرف مقابل بشوند، تصویری آرمانی و تحریف‌شده از شریک عاطفی‌شان. آن‌ها ممکن است به اشتباه عاشق تصویری خیالی از طرف مقابل شوند، نه خودِ واقعی او و این باعث می‌شود نقص‌ها و کاستی‌های طبیعی طرف مقابل را نبینند و متوجه نشوند. اغلب آرمان‌گراها ممکن است برای مدتی طولانی جنبه‌های ناخوشایند خودشان را تاحد ممکن از طرف مقابل مخفی نگه‌دارند، دلیلش این است که آن‌ها مایلند صرفاً جنبه‌های مثبت و ایده‌آل وجودشان را به نمایش بگذارند.

تمایل دوطرفه آرمان‌گراها به این‌که جفت روحی هم باشند درصورتی محقق می‌شود که هردوطرف خود واقعی‌شان را نمایش بدهند و چیزی را از دیگری مخفی نکنند. ضمناً هر دو طرف، نفر مقابل را به‌طور کامل بپذیرد و ضعف‌های او را در کنار نقاط مثبتش مورد پذیرش قرار دهد.

صداقت و یکرنگی واقعی یعنی طرف مقابل را به تمامی ببینیم، و از آسیب‌پذیری احتمالی پس از آن نهراسیم. 

به شما پیشنهاد می کنم با هم معاشرت داشته باشید  و سطح سازگاری و روابط خودتان را با ایشان آزمون کنید و علاوه بر تایپ بلوغ های 6 گانه خودتان و ایشان را هم بررسی کنید و موارد مختلف را در کنار هم قرار دهید تا بتوانید تصمیم بگیرید. 

به شما کتاب کاربردی و مفید "همسر مناسب شما" نوشته  باربارا و پاول تیگر، ترجمه مهدی قراچه داغی را پیشنهاد می کنم که بسیار مفصل به بحث این تفاوت ها پرداخته اند و میتواند اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهد.باتشکر

خانه توانگری طوبی

زهرا محمدی


معرفی کتاب
همسر مناسب شما

معرفی مقاله/فیلم
روابط فردی و انواع تیپ های MBTI

معرفی درس
بسته ازدواج مثبت 360
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

سوالات مشابه