پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

طول مدت آشنایی

پرسش

تاریخ ثبت : 03 اردیبهشت 1396
4,503  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
با سلام.
با مادرم به خواستگاری دختری که معرفی شده بود رفتیم. خانواده ایشان مذهبی هستند و دختر بزرگترشان را با دو سه جلسه آشنایی به عقد دامادشان درآورده اند. مادرم از همان جلسه اول دختر خانم را پسندید. تا کنون 3 جلسه به منزلشان رفته ایم و یک جلسه هم همراه با مادر ها در یک پارک ملاقات کرده ایم چرا که خانواده ایشان اجازه نمی دهند دخترشان به تنهایی با خواستگارش بیرون رفته و آشنا شود. این ملاقات ها در طول دو ماه بوده است. دختر بسیار کم حرف بوده و من شناختی از ایشان کسب نکرده ام. برای جلسه پنجم خواسته اند که خانواده ها یکدیگر را ببینند. به نظر من برای تصمیمی مثل ازدواج حداقل 6 ماه باید دوره آشنایی وجود داشته باشد و مادرم این را بهانه گیری می داند ولی من گفته ام اگرقرار است با این تعداد دیدار به جمع بندی برسیم و آنها با 6 ماه مخالفند، نظر من منفی است. آیا تصمیم درستی گرفته ام؟
دختر خانم دانشجوی فوق هستند و 6 سال از من کوچکتر بوده و پدرشان مرحوم شده است.
ممنون از راهنماییتان

مهمترین سوال :

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

فاطمه علی اکبری
فاطمه علی اکبری
12 اردیبهشت 1396 ساعت 23:50

درود بر شما دوست گرامی

هر ارتباطی که بخواهد شکل بگیرد نیاز به آشنایی دارد. هرچه ارتباط برای ما مهم تر باشد، توجه و دقت به آشنایی بیشتر می شود. پس شکی نیست که قبل از ازدواج حتماً باید آشنایی صورت بگیرد. حساسیت شما قابل درک است چون ازدواج تصمیم مهمی است.

قصد ازدواج به این معنی است که این ارتباط، برای فرد مهم است؛ چارچوب دار است و بی قید و باری به هر جهت نیست. قرار است طی این رابطه دخترخانم و آقاپسر با لایه های سطحی شخصیت یکدیگر آشنا شوند و این آشنایی شناختی به آنها بدهد که با آن بتوانند تصمیم بگیرند به درد هم میخورند یا نه.

یکی از این نکات که حتی در جلسات گفتگو در زمان خواستگاری هم قابل بررسی است، نظام ارزشی طرفین است. در بحث ارزشها نمی توان گفت که چه کسی درست می گوید و کدام طرف نادرست می گوید، بلکه در اینجا بحث نظر و سلیقه شما و طرف مقابل تان مطرح است. ممکن است محرمیت در ابتدای آشنایی با ارزشهای شما ناهمخوان باشد ولی با نظر یک فرد دیگر تطابق داشته باشد.

بنابراین آنچه لازمست دقت کنید، نوع نگرشها و بایدها و نبایدهایی است که نهایتا نوع رابطه های حاکم بر محیط خانواده را می سازد. همانطور که عرض شد بحث دیدگاهها مطرح است نه میزان درستی و غلطی. 

ممکن است شش ماه آشنایی از نظر خانواده دخترخانمها پذیرفتنی نباشد چرا که در صورت عدم سرگیری ازدواج، احتمال برخی حساسیتها از سوی خانواده ایشان وجود خواهد داشت. 

پس بهتر است در ابتدا به جای موضع گیری؛ به حساسیتهای خانواده دخترخانم احترام بگذارید. ممکن است ایشان واقعا مورد مناسبی برای شما بوده باشند و این حساسیت ابتدای کار باعث از بین رفتن فرصت مناسب آشنایی شود.

سپس می توانید با مادرتان گفتگو کنید و دلیل خود را از مدت معاشرت توضیح دهید و با ایشان در این مورد توافق کنید.

دوست عزیز، در مورد مدت آشنایی نمی توان عدد خاصی را بیان کرد چون اگر شما بدانید به دنبال چه اطلاعاتی هستید با چند جلسه بیشتر هم می توانید آنها را به طور کلی چک کنید. 

پس ابتدا دلیل خود از درخواست معاشرت را با خانواده تان و خانواده آن خانم در میان بگذارید اما در مورد مدتش با خانواده دخترخانم هم به توافق برسید.

سپس می توانید با پرسش کردن، موارد زیر را چک نمایید:

  • ظاهر ایشان، از نظر مطلوبیت جن.سی برای شما؛ نوع صحبت، رفتار، سکنات. اینکه نوشته اید ایشان کم حرف است برای شما در چه جایگاهی است؟ (افراد درونگرا به سرعت برونگراها باب آشنایی را باز نمی کنند)
  • هوش شخصی فرد: سرعت صحبت کردن، دایره لغات مورد استفاده در گفتگو، معلومات عمومی و تخصصی
  • هوش عاطفی : عواطف خود را نشان می دهد؟ چگونه نشان می دهد؟ مثلا در عصبانیت چه می کند؟ 
  • توقعات زناشویی
  • نوع روابط خانوادگی: مثلا می توانید بگویید ارتباط من خانواده ام اینطور است شما چطور؟
  • فلسفه ازدواج و یک زندگی مشترک خوب از نظر ایشان چیست؟
  • نوع دینداری طرف و شباهتش به خود را نیز چک کنید. اگر دین داری فرد مبتنی بر رساله فقهی است، چک کنید که نظرش درباره حجاب و میزان حجاب، نوع و نحوه معاشرتها و طرز ادای فرایض چگونه است؟ معلومات دینی او را نیز چک کنید و بسنجید چقدر اهل تحقیق است؟ متعصب است یا متفکر؟


چنانچه در گفتگو ها به این نتیجه رسیدید که با همدیگر همخوانی ندارید می توانید نظرتان را اعلام کنید. اما اگر شباهتهای اولیه وجود داشت با توافق خانواده ها ادامه دهید. البته عقد دائم در ابتدای آشنایی پیشنهاد نمی شود.

پس به طور خلاصه بهتر است:

* دلیل درخواست مدت معاشرت را با خانواده تان مطرح کرده و ابتدا آنها را قانع کنید

* سپس با خانواده دخترخانم به توافق برسید

* مواردی که خدمت تان عرض شد را چک کنید تا بتوانید تصمیم مناسب بگیرید.


از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری- خانه توانگری

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

پاسخ پرسشگر

13 اردیبهشت 1396 ساعت 15:59
سلام، ممنون از پاسختون. با مادرم مطرح کردم و پذیرفت نظرم رو ولی خانواده طرف مقابل گفتند یک جلسه دیگر کافی است، به هر حال فکر میکنم در جلسه آتی تصمیمم نهایی رو باید بگیرم. در مورد مواردی که باید چک کنم، در مورد جذابیت جنسی، حس جنسی به ایشان پیدا نکردم در حالیکه اندامشان مطلوب و ظاهرشان معمولی است. سرعت صحبت کردنشان تقریبا کند است و فکر میکنم این نشانگر هوش بالا نیست در حالیکه IQ خودم متوسط به بالاست(124) و مطلوبم هم آدمی باهوش است. ارزیابی نسبت به هوش عاطفی ایشان ندارم. مطلوبم همسری بوده که اهل شیطنت و سرزنده باشد ولی خودم هم آدم کم حرفی هستم. ممنون میشم با این اطلاعات اضافی تر، اگر راهنمایی بیشتر لازم دارم بفرمایید.
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

فاطمه علی اکبری
فاطمه علی اکبری
15 اردیبهشت 1396 ساعت 14:26

سلام دوباره

سرعت کند ایشان در صحبت کردن به دو  دلیل می تواند باشد:

1- ایشان درونگرا هستند و به سرعت نمی توانند گفتگوی صمیمانه تری داشته باشند.

2- شاید در خانواده شان؛ آموخته باشند که دختر خوب باید آرام صحبت کند و کم حرف باشد و...

در جلسه ای که بناست گفتگو کنید، مواردی را که خدمت تان عرض شده را بسنجید. در مجموع اگر ایشان برای شما مطلوبیت نداشته و نظر شما را تامین نمی کند بهتر است نظر خود را اعلام بفرمایید.


با احترام- علی اکبری

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست

پاسخ پرسشگر

24 اردیبهشت 1396 ساعت 10:04
سلام و ممنون بابت پاسختان.
خانواده خود را متقاعد کردم و با من هم نظر هستند. با خانواده ایشان هم صحبت کردم ولی نتیجه این شد که حداکثر دو سه جلسه دیگر امکان آشنایی هست و پس از آن باید عقد رسمی شود. با این توصیفات و اینکه شناختی که لازم است از ایشان کسب نکرده ام و تصور هم نمیکنم که در دو یا سه جلسه به این ترتیب کسب کنم فکر میکنم باید آشنایی را تمام کنم. چون در حال حاضر اگر از من بپرسند ایشان را چگونه شناخته ای، حتی در حدی که یک دوست یا همکار را می شناسم، ایشان را نمی شناسم. نمیدانم صبورند یا نه، حین عصبانیت چه رفتاری خواهند داشت، با من می جوشند یا نه، مهربان هستند یا نه، خوش اخلاق هستند یا نه و ...
معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سوال شما با موفقیت ثبت شده است و پس از بررسی درمانگر پاسخ خواهیم داد

سوالات مشابه