پرسش خود را هم اکنون از مشاوران ما بپرسید...
ارسال سوال

مشکلات شراکت enfj و entj

پرسش

تاریخ ثبت : 20 اردیبهشت 1396
4,025  بازدید
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سلام.من یک entj هستم .28 سالمه و به تازگی کسب وکار خودم رو با شراکت با یک دوست 10 ساله با تیپ شخصیتی enfj راه اندازی کردم.هر دوی ما لیسانس معماری و سابقه 7 سال کار حرفه ای داریم.
با وجود اینکه در رابطه دوستی تاکنون مشکل زیادی نداشتیم ولی حالا با شروع رابطه کاری دچار مشکلات زیادی شدیم.
برای شروع،در برنامه ریزی برای شرکت نگاه من بلند مدت هست در حالی که دوست من معتقده فعلا فقط باید شروع کرد.هر چیزی رو به خودش میگیره و سریعا ناراحت میشه.حتی ممکنه بی خبر چند روزی غیب شه.توی فشار کار تصمیم میگیره بجای مقابله فرار کنه و وقتی درمورد کارهای عقب افتاده یا پیش رو حرف میزنم مرتب میگه بهش استرس وارد میکنم و تحت فشارش میذارم.در حالی که من فقط میخوام برنامه ریزی کنم. از همه بدتر با وجود شراکت میخواد مستقل عمل کنه و مثلا با کارفرمای سابقش به صورت خصوصی جلسه بذاره.
اوایل سعی کردم برای جلوگیری از تنش کوتاه بیام و مراعات کنم اما حقیقتا کمی مستاصل شدم و نسبت به ادامه این شراکت زیاد مطمئن نیستم.میترسم که رابطه دوستیمون هم خراب بشه.
لطفا راهنمایی کنید.
پیشاپیش سپاسگذارم

مهمترین سوال :

پاسخ نوشتاری پاسخگر به سوال شما

فاطمه علی اکبری
فاطمه علی اکبری
13 تیر 1396 ساعت 13:59

درود بر شما دوست گرامی

توضیحات شما را خواندم. توجه بفرمایید:

  • گاهی اوقات کارها و تجارتها با همکاری اعضای خانواده و یا با همکاری دوستان به صورت گروهی انجام می گیرد. اما در نظر داشته باشید که طبیعتاً به کارگرفتن و یا شراکت با دوستان و یا مثلا افراد فامیل در یک محیط کاری با مسائلی همراه است.
  • خیلی از افراد اول کار خوب به نظر می رسند، اما آنچه آنها را تا آخر خوب نگاه می دارد، مهارت هایشان است. اینکه بداند و تعهد بدهد که تا آخر کار به ویژه چون کار تیمی است، می ماند، بسیار مهم و ارزشمند است.
  • اگر فردی تعهد و احساس مسئولیت بالغانه در کار نداشته باشد همه چیز به هم می ریزد. در زمانی که بحث شراکت پیش می آید باید همه چیز در یک کار شراکتی از ابتدا مشخص و معین باشد و هر یک از شرکا در ابتدا بدانند که چقدر مسئولیت قبول کرده اند و حدود و اختیاراتشان مشخص باشد. به عبارت دیگر شفافیت وظایف و اختیارات شرکا یک اصل ضروری است.
  • ممکن است دوست شما مهارتهای خوبی داشته باشند و بتوانند با داشتن یک فرصت شغلی خوب به موفقیت کار شما هم کمک کنند اما این احتمال هم هست که شراکت با دوستان، سطح توقعات آنها را نیز بالا ببرد. مثلا اینکه آنها کمتر از شما به اهمیت کار توجه کنند. یا مثلا دیر رسیدن یا مرخصی های متعدد و یا عدم مسئولیت پذیری در مواقع بحرانی می تواند از آثار آن باشد. یعنی دیدگاه شریک کاری جای خود را به رابطه دوستی بدهد.
  • در حال حاضر می توانید برای دوست تان که با ایشان شریک هستید توضیح دهید که انتظار کار حرفه ای از ایشان را دارید و ادامه این روند و برخوردهای غیرحرفه ای می تواند سبب ختم همکاری شود. انتظارات خود را به ایشان بگویید و خاطر نشان کنید که رابطه کاری مشخصات خود را دارد و لازمست مسائل مربوط به شراکت از سوی ایشان نادیده گرفته نشود.
  • شراکت کردن یا نکردن انتخاب راحتی نیست و بهتر آنکه پیش از هر گونه اقدام همه چیز را روی کاغذ بیاورید. کار و زندگی عاطفی (مثل همین رابطه دوستانه شما و شریک تان) به صورت کامل از هم جدا نیستند. مزایا و نقاط ضعف این کار و شراکت را برای خود لیست کنید و به آن دقت کنید تا نهایتا با در نظر گرفتن تصمیمی که برای شما بیشترین فایده را در برابر هزینه دارد اقدام به تصمیم در این مورد نمایید.


از اعتماد شما سپاسگزارم

علی اکبری-خانه توانگری

معرفی کتاب :
+
معرفی فیلم/مقاله :
+
معرفی دروس غیر حضوری :
+
اکشن پلن :
+
ثبت و ویرایش پاسخ
لغو درخواست
سوال شما با موفقیت ثبت شده است و پس از بررسی درمانگر پاسخ خواهیم داد

سوالات مشابه